„Cristiano Ronaldo. Biografia” – G. Balagué – recenzja


Według tych, którzy nie są fanami Messiego, jest najlepszym piłkarzem w historii piłki nożnej. Z kolei według innych, nie dorównuje klasą nie tylko Argentyńczykowi, ale też takim postaciom jak Di Stefano, Pele, Maradona, Cruijff czy Zidane. Jaki zatem jest naprawdę Cristiano Ronaldo? Czy jest jedynie zapatrzonym w siebie niezłym piłkarzem, czy geniuszem futbolu, przed którym należy chylić czoła?

Najprostsza odpowiedź na postawione wyżej pytanie brzmi: prawda leży gdzieś pośrodku. Przeciętny zawodnik nie strzelałby tylu bramek w każdym sezonie. Z drugiej zaś strony wielu kojarzy portugalskiego piłkarza ze starannie ułożonymi w każdym meczu włosami, piękną opalenizną, czy wreszcie z kaloryferem na brzuchu, o jakim marzy wielu. Rozstrzygnięcia tej kwestii nie ma w nieautoryzowanej biografii Cristiano Ronaldo autorstwa Guillema Balagué, lecz lektura tej pozycji w sposób znaczący może do niej przybliżyć.

Autor recenzowanej książki jest hiszpańskim dziennikarzem, pracującym na co dzień jako ekspert telewizji Sky Sports, korespondent gazety „AS” oraz radia Onda Cero w Wielkiej Brytanii. Pisuje też dla brytyjskiej prasy codziennej oraz specjalistycznych magazynów poświęconych piłce nożnej. Oprócz biografii Cristiano Ronaldo polski czytelnik może także zaznajomić się z jego innymi pracami, albowiem nakładem wydawnictwa SQN ukazały się również biografie Messiego oraz Gaurdioli, a także ilustrowana historia FC Barcelony. Wszystkie są znakomite, co już może sugerować, że spod pióra Balagué wychodzą arcydzieła piłkarskiej literatury.

Omawiana praca doczekała się już trzeciego, uaktualnionego wydania. Dzięki temu książka nie urywa się na kilka lat wstecz. Dodam, iż nie jest to jedyna biografia Portugalczyka dostępna na polskim rynku wydawniczym. Wcześniej nakładem wydawnictwa SQN ukazała się jego biografia, autorstwa Luci Caioli, którą uważam za znakomicie napisaną. Zatem do lektury recenzowanej publikacji przystępowałem z wielkimi nadziejami i muszę już w tym miejscu przyznać, że się nie zawiodłem.

Na wstępie autor książki wyjaśnia, dlaczego jego dzieło nie jest autoryzowaną biografią. Do mnie trafia jego wytłumaczenie. Myślę, że do innych czytelników również przemówi, gdyż zakupując daną pozycję biograficzną, każdy liczy na obiektywizm autora w przedstawieniu faktów, a nie „lukrowaną” opowieść, w której przedstawione są tylko wygodne fakty, a te już mniej – ukrywane. Tutaj tego nie ma. Po lekturze książki można być pewnym, że Balagué starał się przedstawić Portugalczyka w sposób jak najbardziej obiektywny. Nie da się tutaj wyczuć ani sympatii, ani antypatii dla tego piłkarza. Jest to książka napisana na chłodno, przystępnym i prostym językiem. Zawiera szereg faktów, na które być może fani piłki nożnej natrafili podczas oglądania meczów z udziałem Ronaldo, czytania artykułów w prasie bądź Internecie lub innych publikacjach, taktujących o futbolu.

Dużym plusem książki jest szata graficzna. Pozycja posiada kolorową wkładkę ze zdjęciami oraz ciekawą okładkę, której jedyną wadą jest to, że nie jest twarda.

Balagué swoją książkę podzielił na 11 rozdziałów, najwięcej miejsca poświęcając, co jest oczywiste ze względu na długość pobytu i liczne sukcesy, okresowi gry Portugalczyka w Realu Madryt. Nie jest to jednak publikacja skupiająca się tylko i wyłącznie na stronie sportowej. Zawiera fakty z dzieciństwa oraz młodości Ronaldo, informacje o jego więzi z rodzicami, rodzeństwem i innymi członkami rodziny, początkach piłkarskiej kariery, w tym relacji z kolegami z boiska, trenerami oraz rywalami. W książce można znaleźć też szereg ciekawostek z życia głównego bohatera. Dzięki niej można dowiedzieć się, że o mały włos, a Portugalczyka nie byłoby w ogóle na świecie. Jego matka, ze względów ekonomicznych chciała dokonać aborcji, a kiedy lekarz się nie zgodził, zaufała miejscowej znachorce, która jej poradziła, co ma zrobić. Na szczęście dla wszystkich porada okazała się nietrafiona. Z recenzowanej pozycji można wiele dowiedzieć się o mentalności mieszkańców Madery, którzy pomimo że wyspa stanowi część Portugalii, traktują podróże na kontynentalną część kraju jak podróż w nieznane. Dodatkowym atutem są cytowane relacje osób mających styczność z Ronaldo na różnych etapach jego kariery.

Z tych wszystkich informacji wyłania się portret najlepszego portugalskiego piłkarza. Wielkiego rywala Leo Messiego, w porównaniu z którym bynajmniej nie musi mieć kompleksów. Lista sukcesów obu piłkarzy jest długa, lecz to Portugalczyk osiągnął ich więcej na niwie reprezentacyjnej. Nie jest jednak zadaniem niniejszej recenzji ocena, który z nich jest lepszym zawodnikiem. Pozostawiam to czytelnikom.

Podsumowując, śmiało można napisać, że biografia Cristiano Ronaldo autorstwa Guillema Balagué jest książką, którą mogę polecić wszystkim sympatykom piłki nożnej; dla nich powinna być to lektura obowiązkowa. Jest napisana na tak samo wysokim poziomie co inne jego prace.

Plus minus:
Na plus:
+ barwny język
+ kolorowa wkładka ze zdjęciami
+ duża wiedza autora
+ uaktualnione wydanie
+ bogata bibliografia
+ liczne ciekawostki
Na minus:
- książka mogłaby być w twardej oprawie

Tytuł: Cristiano Ronaldo. Biografia

Tytuł oryginalny: Cristiano Ronaldo. The Biography

Autor: Guillem Balagué

Tłumaczenie (z jęz. angielskiego): Bartosz Sałbut, Anna Krochmal

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2019

ISBN: 9788381291159

Liczba stron: 496

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 44,99 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange
Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz