Digitalizacja archiwum audiowizualnego z daru Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich


Od stycznia 2019 roku w Muzeum Pana Tadeusza realizowany był projekt mający na celu digitalizację i udostępnienie wybranych materiałów z archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Portugalia, fot. Jadwiga Nowak-Jeziorańska (Archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego. ZNiO)

Projekt „Digitalizacja archiwum audiowizualnego z daru Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich„ realizowany był w Muzeum Pana Tadeusza od stycznia 2019 roku. Słynny Kurier z Warszawy ofiarował Ossolineum nie tylko bezcenną kolekcję dzieł sztuki, rękopisy i pamiątki historyczne, ale również prywatne archiwum audiowizualne, które dotąd było nieznane. Znajdują się w nim tysiące kolorowych diapozytywów autorstwa Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej, żony Jana, dokumentujących ich wspólne podróże i pozaoficjalne chwile, setki kaset magnetofonowych i taśm szpulowych zawierających liczne nieznane wypowiedzi Jana Nowaka-Jeziorańskiego, listy dźwiękowe wysyłane konspiracyjnie z Polski w czasie stanu wojennego, wielogodzinne dyskusje z płk. Ryszardem Kuklińskim, a także rozmowy z wicepremierem rządu PRL Mieczysławem Rakowskim tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. W archiwum znajduje się także film na taśmie 8 mm, zawierający nieznany wcześniej dokument z 1962 o Radiu Wolna Europa. Celem projektu była digitalizacja wybranych materiałów, ich opracowanie, a także udostępnienie archiwum na stronie internetowej oraz na wystawie stałej ”Misja: Polska” Muzeum Pana Tadeusza, która poświęcona jest życiu i działalności darczyńcy.

Materiał zostały udostępnione na stronie:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/programy_edukacyjne/archiwum-jana-nowaka-jezioranskiego/

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz