Rząd powołał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J.Paderewskiego


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował o powstaniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J.Paderewskiego. Instytucja zajmie się upamiętnieniem historii i dziedzictwa polskiej myśli politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli konserwatywnej, chrześcijańsko-demokratycznej i narodowej.

Jan Żaryn dyrektorem

Roman Dmowski

Dyrektorem Instytutu zostanie prof. Jan Żaryn, który w przeszłości pełnił funkcję dyrektora Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2013 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „wSieci Historii”. Był także senatorem IX kadencji wybranych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy dyrektor zapowiada, że chciałby odfałszować nieprawdziwy w wielu aspektach dorobek obozu narodowego i obozu katolicyzmu społecznego. Jego ambicją jest spowodowanie, by z dorobku takich osób jak Roman Dmowski, czy Ignacy Paderewski korzystało pokolenie młodych Polaków. Obecnie planowany budżet instytucji ma wynieść 1,5 mln złotych.

Cele Instytutu

Ignacy Jan Paderewski,

Głównym celem Instytutu mają być „studia nad dziedzictwem narodowym, nad różnymi przedstawicielami, nad historią szeroko pojętego ruchu narodowego, czy ruchu konserwatywno-narodowego z innymi odłamami także chrześcijańsko-demokratycznymi”.

Instytucja swoje działania ma realizować poprzez prowadzenie działalności wydawniczej i badawczej, organizowanie wystaw, konferencji, a także realizację programów edukacyjnych i stypendialnych. Instytut będzie też współpracował z innymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, w tym polonijnymi, oraz organizacjami pozarządowymi.

Polityka pamięci

Jest to kolejna instytucja związana z historią, badaniami historycznymi lub polityką historyczną, jaką powołał rząd PiS. Do tej pory były to:

  • Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (2015);
  • Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (2016);
  • Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego (2016);
  • Muzeum Getta Warszawskiego (2017);
  • Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (2017);
  • Instytut Polskiego Dziedzictwa za Granicą „POLONIKA” (2017);
  • Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku (2019);
  • Centrum Archiwistyki Społecznej (2020).

Źródło: mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ader pisze:

    A co z myślą Daszyńskiego? 😛

Zostaw własny komentarz