W jakich domach mieszkano 3 tys. lat temu w Egipcie? Ustalili to polscy archeolodzy


W jakich domach mieszkano w starożytnym Egipcie? Z czego były wykonane, ile miały pokoi? Na te pytania odpowiadają badania polskich i słowackich archeologów w Tell el-Retaba, w egipskiej Delcie Nilu.

Deir el-Medina - jedna z osad w Egipcie, która została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Jej budynki również wznoszone były z cegły suszonej / fot. CC-BY-SA 3.0

Archeolodzy z Polski i Słowacji swoje badania prowadzili na wzgórzu Tell el-Retaba, gdzie zostały odkryte relikty domostw sprzed ok. 3 tys. lat. Znajdowały się w miejscowości Czeku, która położona była na jednym z ważniejszych szlaków handlowych.

Domy zbudowane były suszonej cegły mułowej, która była podstawowym surowcem budowlanym. Tam, gdzie brakowało drewna do wypalania cegieł stosowano właśnie metodę ich suszenia. Oczywiście wysokie temperatury w Egipcie umożliwiały ten proces.

Jeśli chodzi o rozmiar domostw to ich średnia powierzchnia wynosiła ok. 50-70 m2, w których mieściły się po 2-3 izby. Mieszkali w nich najbiedniejsi Egipcjanie. Większe domy miały od 5-8 pomieszczeń. Niektóre z nich posiadały dziedziniec otoczony murem. Największy z domów miał powierzchnię ok. 150 m2 i zapewne w nim musiała mieszkać zamożniejsza rodzina.

Oprócz domów archeologom udało się także odkryć budynki gospodarcze, w których najpewniej hodowane były zwierzęta. Jeden z budynków służył za oborę, były w nim wkopane ciężki kamienie, z otworem umożliwiającym przywiązanie zwierzęcia. Inny budynek służył jako wybieg dla zwierząt. To sugeruje, że najpewniej były to duże zwierzęta, takie jak bydło lub konie.

Badaniami w Tell el-Retaba kieruje dr hab. Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Jozef Hudec ze Słowackiej Akademii Nauk. Badania prowadzone są pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Są obecnie finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, naukawpolsce.pap.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz