Ostatnie dzień na zgłaszanie najlepszych projektów historycznych 2019 roku


Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku ma na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku. Zgłoszenia w I etapie plebiscytu WHR przyjmowane będą tylko do dziś, tj. do środy 15 kwietnia (włącznie) poprzez stronę whr.muzhp.pl.

Trwa pierwszy etap, w którym osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach:

WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc.,

WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz

EDUKACJA I MULTIMEDIA – tj. projekty edukacyjne (takie, jak warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne i inne. 

Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu whr.muzhp.pl.

Następnie należy zapoznać się z Regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każdy Zgłaszający ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybiorą finałową piętnastkę.

W drugim etapie GŁOSOWANIA: (1 - 30 czerwca) lista piętnastu laureatów - po 5 z każdej kategorii - zostanie umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu i poprzez nią internauci wskażą swoje typy.

Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników. W trakcie gali prezentowane są krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, a przedstawiciele organizatorów wręczają im efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. Pozostali finaliści otrzymują dyplomy i nagrody książkowe. 

Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W tym roku zostało zgłoszonym ponad setka projektów, z kraju i zagranicy, z takich krajów, jak: Austria, Argentyna, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Ukraina. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów. 

Prezentacja laureatów poprzedniej edycji

Harmonogram

1 marca - 15 kwietnia 2020 − zgłaszanie projektów (I etap)

do 15 maja 2020 − Jury wybierze po pięć projektów w każdej z kategorii 

1 - 30 czerwca 2020 – głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)

Organizatorzy i patroni

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (whr.muzhp.pl)

Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Darczyńca: Fundacja Orlen 

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Historia, Sieci, wSieci Historii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz