Historia zakładów bukmacherskich


 Zakłady bukmacherskie mają bardzo ciekawą historię. Już w prehistorii ludzie lubili zakładać się między sobą. Kolebką zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania, to tam narodziła się jedna z najpopularniejszych gałęzi hazardu. 

Czym są zakłady bukmacherskie? To rodzaj zakładów wzajemnych, który polega na wytypowaniu wyniku sportowego lub innego wydarzenia z życia codziennego. Osobą, która przyjmuje zakłady i wypłaca należne wygrane, jest bukmacher, za którym stoi całe przedsiębiorstwo bukmacherskie. Możliwości zakładów jest bardzo dużo, począwszy od wytypowania wygranego, aż po dokładny wynik czy inne wydarzenia związane z rozgrywkami sportowymi. 

Od zarania dziejów ludzie uwielbiali ryzyko i możliwość wygranej. Według historyków już w Paleolicie dochodziło do pierwszych zakładów między społeczeństwem. Zalążki zakładów bukmacherskich w formie, którą znamy do dziś, pojawiły się w Chinach, jeszcze przed naszą erą. Na terenie Dalekiego Wschodu znajdowało się wiele domów hazardowych, w których można było obstawić walki zwierząt. Do zakładów dochodziło również w starożytności, kiedy to Rzymianie obstawiali wyścigi rydwanów oraz walki gladiatorów. 

Kolebką zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania, to tutaj klarowały się zakłady wzajemne, które znamy w dzisiejszych czasach. Osobą, która stworzyła fundament pod zakłady bukmacherskie, był Anglik - Harry Ogden. W XVIII wieku (według niektórych źródeł, dokładnie w 1790 roku) jako pierwszy wpadł na pomysł, aby przyjmować zakłady bukmacherskie w trakcie wyścigów konnych, które z biegiem czasu stawały się coraz popularniejsze na Wyspach Brytyjskich. Co ciekawe ludzie zakładali się nie tylko o pieniądze, ale również zastawiali przedmioty codziennego użytku czy nawet materiały budowlane. 

Zakłady bukmacherskie wraz z upływem czasu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród obserwatorów wyścigów konnych oraz piłki nożnej, która coraz bardziej podbijała serca Anglików. W tamtym okresie nie było jeszcze bukmacherów z prawdziwego zdarzenia, zakłady przyjmowali między innymi dziennikarze, którzy samodzielnie ustawiali kursy na poszczególne konie lub drużyny i podsumowywali zakłady na łamach drukowanej gazety. 

Jako ojca zakładów bukmacherskich uważa się Johna Moores’a, który w 1922 roku otworzył pierwszy, stacjonarny punkt przyjmowania zakładów. To on opracował i wdrożył mechanizm obstawiania zakładów, który do dzisiaj jest używany przez bukmacherów. Moores był wybitnym przedsiębiorcą i filantropem, jest założycielem firmy Littlewoods, która działa po dziś dzień i prowadzi jeden z największych sklepów wysyłkowych w Anglii. 

Zakłady bukmacherskie ewoluowały i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ludzie mający możliwość wygrania ogromnych pieniędzy chętnie wykupywali kupony w oparciu o swoje typowania. Na terenie Anglii powstawały kolejne firmy, które przyjmowały zakłady na wszystkie możliwe dyscypliny. W latach 30. ubiegłego wieku niektóre grupy przyjmowały zakłady telefonicznie oraz przy pomocy telegrafu. Później biznes bukmacherski zaczął emigrować i możliwość legalnego obstawiania pojawiła się między innymi w Niemczech, Anglii, Włoszech i za oceanem.

Bukmacherka przez lata się rozwijała i stała się popularną odmianą hazardu na całym świecie. Obecnie działają nie tylko punkty stacjonarne, ale zakład można w kilka sekund zawrzeć przez internet, bez fizycznego kontaktu z bukmacherem. Wpłaty czy wypłaty wygranych to również kwestie minut. Po raz pierwszy „elektroniczny” kupon został zawarty w 1996 roku, firma bukmacherska Intertops umożliwiła swoim klientom usługę zawierania zakładów bez wychodzenia z domu.

Zakłady bukmacherskie w Polsce pojawiły się w pierwszej połowie XX wieku. Według kronik sportowych z ubiegłego wieku pierwszy zakład zawarto pod koniec maja w 1917 roku – polegał on na wytypowaniu zwycięzcy derbowego starcia pomiędzy Polonią a Legią Warszawa. Zakłady bukmacherskie w tamtym czasie były legalne, jednak podlegały kilku ważnym zasadom. Przede wszystkim po zawarciu zakładu nie można było od niego odstąpić oraz odsprzedawać go osobom trzecim. Co ciekawe, zakłady przyjmowano nie u bukmacherów… a w siedzibach klubu. Najprężniej w zakładach bukmacherskich działała warszawska Polonia – początkowo tylko osoby związane formalnie z klubem mogły zawrzeć zakład. Z biegiem czasu również kibice mieli możliwość obstawienia swoich typów. 

Pierwszym, polskim bukmacherem, który rozpoczął działalność na szeroką skalę, był Totolotek, który swoje usług świadczy nieprzerwanie od 1992 roku. Jak informuje serwis protipster.pl w tej chwili 19 bukmacherów posiada licencję Ministerstwa Finansów na przyjmowanie zakładów bukmacherskich w Polsce. 

Artykuł powstał we współpracy z portalem protipster.pl

Niezależnie od treści zawartej w artykule (we wszystkich artykułach poświęconym podobnej tematyce jak ten) i na stronach, do których znajdują się linki koniecznie dla swojej wiedzy zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi konsekwencji udziału w nielegalnych grach hazardowych, o ryzyku związanym z uczestnictwem w zakładach bukmacherskich (hazard związany jest z ryzykiem), o posiadaniu zezwolenia przez podmioty urządzające zakłady. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz