Radni Warszawy przeciwko budowie pomnika gen. Rozwadowskiego w Warszawie. To on uratował miasto przed bolszewikami


Rada Warszawy odrzuciła petycję dotyczącą budowy w Warszawie pomnika gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Bohaterski generał jest obok Piłsudskiego głównym autorem zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. Zdaniem radnych miasta wystarczającym upamiętnieniem dla generała będzie planowany pomnik Bitwy Warszawskiej.

Nie będzie pomnika gen. Rozwadowskiego w mieście, które uratował

Podczas dzisiejszej sesji Rady m.st. Warszawy stołeczni radni odrzucili petycję dotyczącą budowy pomnika gen. Rozwadowskiego. Uchwała była już przed sesją opiniowana przez Komisję Kultury i Promocji Rady m.st. Warszawy. Zgodnie z tą opinią rekomendowano by nie uwzględniać wniosku zawartego w petycji. W uzasadnieniu podano, iż „w grudniu 2018 r. m.st. Warszawa ogłosiło konkurs na koncepcję przedmiotowego pomnka, który będzie upamiętniał bohaterstwo polskich żołnierzy i oficerów, w tym także gen. Tadeusza Rozwadowskiego”. Dodatkowo podano, iż miasto nie przewidziało funduszy na przedmiotowy monument.

Pomnik Bitwy Warszawskiej upamiętnia jednak w sposób ogólny zwycięstwo z 1920 r. Nie będzie upamiętniał poszczególnych autorów zwycięstwa. Józef Piłsudski w Warszawie ma nie tylko plac, ale także pomniki. Tymczasem do tej pory generał Rozwadowski jest upamiętniony tylko ulicą w Warszawie. Ta zresztą została nazwana jego imieniem po wielu latach bojów w 2012 r.

Czytaj takżeWarszawa uczci bohatera nazwą ulicy

W uzasadnieniu podano także, że „jednocześnie Komisja Kultury i Promocji Miasta Rady m.st. Warszawy poinformowała, że zwraca się do Stołecznego Konserwatora Zabytków o przygotowanie propozycji upamiętnienia gen. Tadeusza Rozwadowskiego i innych bohaterów powstającego pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.” Krzywdzącym dla zasług generała jest stawianie go z „innymi bohaterami” 1920 r. Bowiem należy on do tych kluczowych dla tego roku postaci, bez których Polska nie oparłaby się bolszewickiej nawałnicy.

Jak poinformował radny Warszawy Piotr Mazurek uchwała została odrzucona głosami radnych Koalicji Obywatelskiej mającej samodzielną większość w Radzie m.st. Warszawy.

Zasadnym wydaje się postulat, aby przy braku woli radnych Warszawy taki pomnik generałowi postawił w stolicy rząd lub Ministerstwo Obrony Narodowej.

Kim był Tadeusz Rozwadowski?

Gen. Tadeusz Rozwadowski (1866-1928) jest jednym z najwybitniejszych generałów w historii Wojska Polskiego. Obrońca oblężonego Lwowa, którego z powodzeniem bronił mimo nikłych sił i długiego braku wsparcia - „Powziąłem niezłomną decyzję raczej zginąć z załogą niż w myśl rozkazu Naczelnego Dowództwa opuścić Lwów” - mówił w swoich wspomnieniach.

Czytaj takżeZapomniany generał Tadeusz Rozwadowski. Twórca Wojska Polskiego i zwycięstwa w 1920 r. [wywiad]

Józef Piłsudski i Tadeusz Rozwadowski - architekci zwycięstwa z sierpnia 1920 r.

Następnie przeniesiony decyzją Piłsudskiego na stanowisko szefa Polskiej Misji Wojskowej w Paryżu, z której powrócił w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Jako Szef Sztabu dowodził obroną stolicy, a także opracował rozkaz operacyjny specjalny nr 10 000, będący ostateczną modyfikacją planu zwycięskiej bitwy warszawskiej. Wraz z Józefem Piłsudskim jest twórcą zwycięstwa nad bolszewizmem.

Był także Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Podczas zamachu majowego był dowódcą wojsk rządowych, broniących konstytucyjnego porządku państwa oraz zasad demokratycznego państwa prawa. Za swoją postawę był bezprawnie więziony. Według historyków przyczyną jego śmierci było otrucie. Jednak zakazanie przez ówczesne władze wykonania sekcji zwłok nie pozwala na ostateczne potwierdzenie tej wersji. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa, który wówczas był częścią Polski. O gen. Rozwadowskim opowiada film dokumentalny „Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Jan pisze:

  ZRadni PO to może upamiętnią jakiegoś niemieckiego generała,by się przypodobać Berlinowi

 2. Irena pisze:

  Tiaa,zabrakło na pomnik polskiego Bohatera bo „strefa komfortu„z drewnianych palet za około milion zł była „bardziej potrzebna”w stolicy 🙁

 3. Marek pisze:

  co tam jakiś generał, ratujący miasto i ludzi. Tęcza ważniejsza.

 4. lel pisze:

  „Według historyków przyczyną jego śmierci było otrucie”

  chyba według szurów, którzy nazywają siebie historykami

 5. Adam pisze:

  Wódz jest jeden - Piłsudski!!!!. Stawiać każdemu dobremu żołnierzowi pomnik to nie byłoby miejsca na budynki. On zrobił swoją robotę i tyle w temacie. Może pogadamy o płk Leopoldzie-Kuli i jego willi na Żoliborzu?

 6. Adam pisze:

  Pewnie nie chcą się narażać PiSowi, oni wierzą w bajki o Piłsudskim.

 7. Lech pisze:

  Jest to nie na rękę piłsudczykom

Zostaw własny komentarz