80. rocznica egzekucji Więźniów Pawiaka w Palmirach


W sobotę 20 czerwca przypada 80. Rocznica egzekucji Więźniów Pawiaka w Palmirach. Tego dnia uczcimy pamięć 368 ofiar pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oraz w Palmirach.

Materiały partnera

W latach 1939-1921 w Palmirach odbyło się 21 egzekucji, w których zginęło ponad 1700 osób. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Teren ten znajdował się w lasach Kampinosu i był ogrodzony drutem kolczastym, ponieważ wcześniej mieścił się skład amunicji Wojska Polskiego. Odosobniony, zamknięty teren był miejscem idealnym do popełniania zbrodni na ludności polskiej.

W dniach 20–21 czerwca 1940 r. Niemcy rozstrzelali w Palmirach 368 osób, w tym 82 kobiety. Była to największa egzekucja w tej miejscowości. Zginęło wówczas wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, adwokatów, księży. Wśród Nich znaleźli się: długoletni poseł na Sejm RP – Mieczysław Niedziałkowski, Marszałek Sejmu – Maciej Rataj, olimpijczyk – Janusz Kusociński, poseł na Sejm i senator RP – Halina Jaroszewicz, wiceprezydent Warszawy – Jan Pohoski.

Aby uczcić pamięć Ofiar, Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum – Miejsce Pamięci w Palmirach – oddział Muzeum Warszawy organizują obchody rocznicowe. W programie uroczystości przewidziano oddanie hołdu Zamordowanym i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego (godz. 12:00) oraz odmówienie modlitwy i złożenie kwiatów na terenie cmentarza w Palmirach (godz. 14:00).

Film na temat tych tragicznych wydarzeń jest dostępny na kanale YouTube Muzeum Niepodległości:

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz