Historia zlewu kuchennego


Bez zlewu w kuchni trudno się obejść, nawet jeżeli jesteśmy w posiadaniu zmywarki, a przecież przez wieki zlewozmywaki po prostu nie istniały. Jak radzono sobie bez nich, w jaki sposób myto naczynia i kiedy rozpoczęto produkcję zlewów kuchennych na skalę masową? Poznaj nie do końca zwykłą historię zlewozmywaka.

Zlewozmywaki

Zlewozmywak to obecnie podstawa wyposażenia kuchni. Co więcej, z jego pomocą możemy również dużo ugrać jeżeli chodzi o aranżacje pomieszczenia. Stylowe zlewy - w zależności od ich designu i wykończenia - są w stanie podkreślić wystrój ultranowoczesnej, ale i rustykalnej czy retro kuchni. Wykonane z różnych materiałów: stali, granitu czy ceramiki, pasują do różnych wnętrzarskich stylów. Tak sprawa ma się obecnie: możemy przebierać w kształtach, kolorach, wielkościach i funkcjonalnościach zlewów. Ale przecież nie zawsze tak było.

Zanim wynaleziono zlew

Jak umyć naczynia, kiedy do dyspozycji nie mamy płynącej z kranu wody? Potrzeba iście domowych sposobów. Zanim pojawiły się zlewozmywaki, do mycia garnków – nawet tych najbrudniejszych – używano popiołu albo piasku. Ponieważ ich drobinki mają właściwości ścierające, doskonale radzą sobie z zabrudzeniami, jakie pojawiają się na metalowych naczyniach. Później do mycia kuchennych naczyń zaczęto stosować także mydło, które przygotowywano w domu. Do takiego procederu  woda była już niezbędna. Podgrzaną wodę nalewano do pojemników, które najczęściej ustawiano na stole. To na ich wzór powstały pierwsze zlewy.

Historia pierwszego zlewu

Pierwsze zlewy były wykonywano z drewna bądź w późniejszym okresie z kamienia. Najpierw miały  one kształt koryta, następnie przypominały misę. W związku z tym, że nie miały dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej, nazywane były zlewami suchymi. Ustawiane były na szafkach – również wykonanych z drewna. Obok nich zawsze znajdował się dzban z wodą. Z tego typu zlewozmywaków korzystano zarówno podczas mycia naczyń czy produktów spożywczych, jak i w trakcie zabiegów higienicznych – mycia się albo golenia. Dlatego że wodę przynoszono z zewnątrz, korzystano z niej nad wyraz oszczędnie. Z kolei ciepłą wodę uzyskiwano, podgrzewając ją na piecu.

Produkcja zlewozmywaków na skalę masową

Wiek XX przyniósł dużo zmian w świecie kuchennych sprzętów, w tym również i zlewozmywaków. Zlewy  w pierwszej kolejności oczywiście były zarezerwowane dla klasy wyższej i średniej. Do domów zamieszkiwanych przez niższe klasy zaczęły trafiać po I wojnie światowej. Drewniane konstrukcje wypierane były najpierw przez zlewy stalowe (lata 30.). Niedługo później – oczywiście wyłącznie w domach z dostępem do bieżącej wody i kanalizacji – na szeroką skalę zaczęto montować zlewozmywaki przypominające już te, z którymi mamy do czynienia dziś.

Kolejna rewolucja: młynek do zlewu

Młynki koloidalne montowane są pod zlewozmywakami, a ich zadaniem jest rozdrabnianie resztek jedzenia, które trafią do odpływu. Prototyp młynka kuchennego opatentowano w Stanach zjednoczonych w 1935 roku. John Hammes, obserwując wysiłki żony, która warzywa obierała nad rozłożoną gazetą, a następnie owijała je i dopiero wyrzucała, wymyślił, iż dużo łatwiej byłoby obierać świeże produkty wprost do zlewu. Potrzeba było jednak mechanizmu, który rozdrobni odpady, by mogły one swobodnie spłynąć do kanalizacji. Pierwsze 7 młynków udało się wyprodukować jeszcze przed II wojną światową. Młynki pod zlew do dziś największą popularnością cieszą się w USA, jednak coraz częściej pojawiają się i w polskich domach.

Literatura:
  • https://tech.wp.pl/mlynek-w-zlewie-czy-ten-amerykanski-pomysl-ma-sens-6034871211119233a?c=96&nil=&src01=6a4c8, z dn. 15.06.2020,
  • https://infoprodukt.pl/brands/show/9421, z dn. 15.06.2020,
  • https://pl.lizcollinshistoryclasses.com/antique-dry-sink-6616040, z dn. 15.06.2020,
  • https://www.erudit.org/en/journals/cuizine/2012-v3-n2-cuizine0288/1012452ar/, z dn. 15.06.2020,
  • https://www.rachiele.com/the-history-of-the-kitchen.aspx, z dn. 15.06.2020,
  • https://primagran.pl/blog/news/historia-zlewu-w-kuchni, z dn. 15.06.2020.

Materiał powstał we współpracy z maxkuchnie.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz