Hagia Sophia już nie jest muzeum. Ponownie stała się meczetem


Od 1934 r. najważniejsza chrześcijańska świątynia Cesarstwa Bizantyjskiego była muzeum. Teraz decyzją prezydenta Recepa Erdogana Hagia Sophia stała się formalnie meczetem.

Hagia Sophia na litografii z 1857 r.

Hagia Sophia, która zachowała się do naszych czasów to kościół odbudowany w VI w., gdyż wcześniej stojące w jej miejscu świątynie uległy zniszczeniu. Odbudowy dokonał cesarz Justynian Wielki. Prace trwały w latach 532-537. W świątyni odbywały się koronacje cesarzy bizantyjskich,

Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r. kościół został zamieniony w meczet. Zdecydowano wówczas o dobudowie minaretów. Gdy imperium osmańskie upadło, to Turcja stała się świecką republiką. Jej pierwszy prezydent Mustafa Kemal Atatürk polecił w 1934 r., by świątynia służąca ponad 916 lat chrześcijanom i 481 lat muzułmanom została zmieniona w muzeum.

W tym roku status muzeum Hagii Sophii został unieważniony decyzją tureckiego sądu. To stało się podstawą piątkowego dekretu prezydenta Turcji Recepa Erdogana, w którym ustanowił świątynię meczetem. Dodał, że turyści odwiedzający Błękitny Meczet w Stambule nie muszą wnosić opłat. Tak też będzie w przypadku meczetu Hagia Sophia. Przeciwko decyzji Erdogana protestują tureccy chrześcijanie oraz Grecja.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz