To Rosjanie pokonali Niemców pod Grunwaldem. Taki film promuje rosyjskie towarzystwo historyczne


Wczoraj obchodziliśmy 610. rocznicę polsko-litewskiego zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim w bitwie pod Grunwaldem. Z tej okazji Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne opublikowało film, w którym podało, że zwycięstwo nad Niemcami w tej bitwie odnieśli Rosjanie.

Bitwa pod Grunwaldem

Film został umieszczony na Twitterze Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycnzego z komentarzem, iż

„W 1410 r. wojska rosyjskie pokonały niemieckich rycerzy w bitwie pod Grunwaldem”.

Natomiast w samym filmie znajduje się informacja, że Polacy Litwini i Czesi byli sojusznikami Rosjan w tej bitwie.

Tymczasem w bitwie po stronie polsko-litewskiej walczyło: 50 chorągwi polskich (z Królestwa Polskiego, Mazowsza, Płocka, Bełzu, Podola, Mołdawii oraz najemnicy czescy), 40 chorągwi litewskich (Litwini i Rusini z Wielkiego Księstwa, Tatarzy Dżalal ad-Dina, prywatna chorągiew Lingwena).

Same wojska smoleńskie stanowiły trzy chorągwie, tj. stanowiły ok. 3,5% sił zaangażowanych w walce. Czyli jakkolwiek oddziały ruskie walczyły pod Grunwaldem ramię w ramię z Polakami i Litwinami, to stanowiły tylko uzupełnienie armii dowodzonej przez Władysława Jagiełłę.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

12 komentarzy

 1. Oleg pisze:

  Wiemy,że był Waniagog,Pietiagoras,Wicistwosz
  i czekamy na fily o nich.

 2. Ekscelencja pisze:

  Jagiełło też była kobietą!

 3. Baron De Cubertain pisze:

  Kolejne kłamstwo historyczne, które na potęgę produkuje ten portal. Właśnie obejrzałem ten króciutki 30 sekundowy filmik. Wymienia się na nim jak Rosjan tak Polaków i Czechow. Rosjan, jasna rzecz wymienia się jako pierwszych, ale to nikogo nie powinno dziwić, wszyscy tak robią. Ludzie nie jesteście bydłem, nie pozwalajcie propagandzie kłamstwa i nienawiści, powielanej przez takie jak to propagandowe media sobą manipulować, zawsze sprawdzajcie takie jak to paskudne, skłócające narody informacje.

  \

 4. Mariusz świder pisze:

  Gdy odbywała się bitwa pod Grunwaldem - Rosjan jeszcze nie było. Smoleńsk należał wtedy do państwa polsko-litewskieg m(po Unii w Krewie) - a w bitwie brały udział pułki smoleńskie (jako część wojska litewskiego), w których było wielu Rusinów, a Rosjanie (tak jak Ukraincy, Łemkowie czy Białorusini) wywodzą się z Rusinów. Mądrzy rosyjscy historycy nie pretendują do uczestnictwa Rosjan w tej bitwie, to było polskie zwycięstwo (choć nie jest błędem mówienie- „polsko-litewskie zwycięstwo” - chociaż mocą Unii w Krewie Litwa podlegała Polsce, a Wielki Książę Litewski podlegał królowi Polski). Równie dobrze my moglibysmy pretendować do roli zwycięzców w bitwach Wandalów z Rzymianami, bo brali w nich udział przodkowie Polaków - Lechici 🙂 W 1709 roku Rosjanie rozbili pod Połtawą Szwedów. Zdecydowało uderzenie wojsk polskich na odsiecz szwedzką. Nie pretendujemy jednak do zwycięstwa pod Połtawą.

 5. yaro pisze:

  Czy wyście się przedwojennego ruskiego samogonu napili pisząc takie bzdety ?

 6. Marcin pisze:

  Głupie te ruskie

 7. Szmon pisze:

  Nie znam za dobrze rosyjskiego, ale wydaje mi się że może chodzić o to że „Rosjanie (w postaci Rusinów) wraz z ich sojusznikami Litwinami, Czechami i Polakami pokonali rycerstwo niemieckie„. Coś jakby powiedzieć „Polacy wraz z ich sojusznikami Czerwonoarmistami pokonali wojska niemieckie w Berlinie,

 8. Anonim pisze:

  Co na to polski msz

 9. Janek pisze:

  Ruskie to wtedy jeszcze w jaskiniach siedzieli.

Zostaw własny komentarz