Komunistyczne zbrodnie już się w Polsce nie przedawnią


Prezydent podpisał ustawę na mocy, której zbrodnie komunistyczne nie ulegną już przedawnieniu. Gdyby nie ta ustawa część zbrodni przedawniłaby się 1 sierpnia tego roku, w tym byłoby to ok. 130 zbrodni, w których śledczy IPN obecnie prowadzą postępowania.

Demonstracje Grudnia 1970 w Gdyni: Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów

Gdyby nie znowelizowana ustawa to 1 sierpnia 2020 r. nastąpiłoby przedawnienie karalności zbrodni komunistycznych, które nie stanowią zbrodni zabójstwa lub zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Aby uniknąć przedawnienia karalności takich czynów konieczna była zmiana w Ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U.2019.1882 j.t.).

W myśl ustawy o IPN zbrodniami komunistycznymi są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r. polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia.

Obecnie prokuratorzy IPN prowadzą 431 postępowań w sprawach o zbrodnie komunistyczne, z czego ok. 130 uległoby przedawnieniu gdyby nie przedmiotowa nowelizacja.

Ustawa była poselską inicjatywą posłów Zjednoczonej Prawicy. Została przyjęta przytłaczającą większością głosów. Za ustawą głosowało 443 posłów, przeciw było 4, tyle samo wstrzymało się. Przeciwko ustawie głosowało 3 posłów Lewicy oraz 1 z Konfederacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Adam pisze:

    Ciekawe że przez 35 lat komuny było prawie 10-cio krotnie mniej zbrodni na tle politycznym niż w okresie 20-to lecia międzywojennego.

Zostaw własny komentarz