Muzeum Niepodległości w Galerii W-Z


Muzeum Niepodległości zaprasza wszystkich warszawiaków i turystów do odwiedzenia Galerii W-Z. W związku z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezentuje tam kolekcję plakatów propagandowych z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Materiały partnera

Wystawa Wszystko dla frontu! Wszyscy na front! Wojna 1920 na plakatach propagandowych, prezentowana od 24 lipca do 19 sierpnia przy schodach ruchomych na Trasie W-Z, stanowi ciekawy przykład wykorzystywania sztuki do celów propagandowych.

Afisze ze zbiorów Muzeum Niepodległości, które są prezentowane szerokiej publiczności w Galerii W-Z, to prace wybitnych artystów takich jak: Władysław Skoczylas, Edmund Bartłomiejczyk, Kajetan Stefanowicz, Kamil Mackiewicz, czy Felicjan Szczęsny Kowarski.

W 1920 roku plakaty miały wzbudzać w Polakach uczucia patriotyczne, mobilizować do walki i przestrzegać przed ideologią bolszewicką.

Szczególnie popularnym motywem, który wykorzystywali artyści, było przedstawienie wojny jako zderzenie dwóch cywilizacji. Polska leżała w kręgu dobrej, demokratycznej Europy, najeźdźcę zaś prezentowano niczym dzikie hordy barbarzyńców, które niosą za sobą zniszczenie i zło.

Do tej pory plakaty ze zbiorów Muzeum Niepodległości były prezentowane w ramach Galerii Jednego Obiektu w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz