Najnowszy numer kwartalnika Niepodległość i Pamięć nr 2 (70)


W najnowszym numerze kwartalnika „Niepodległość i Pamięć” znajdziemy przede wszystkim artykuły poświęcone bitwie warszawskiej oraz okresowi niemieckiej okupacji.

Nowy numer otwierają artykuły związane z 100. rocznicą bitwy warszawskiej: Okupacja sowiecka Mazowsza Północnego Janusza Szczepańskiego oraz Bitwa pod Radzyminem w r. 1920  – wspomnienia por. Rudolfa Aurigi Mariusza Mroza. Inne artykuły poświęcone bitwie warszawskiej to Plakat Felicjana Szczęsnego Kowarskiego przyczynkiem do rozważań o propagandzie w 1920 roku Jolanty Załęcznej i Kwiat Niepodległości – współczesny klejnot złotnika krakowskiego jako pamiątka obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Michała Myślińskiego.

Natomiast dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek przygotował artykuł Więźniowie Cytadeli Warszawskiej. Socjaliści.

Okresowi II wojny światowej poświęcone są artykuły Konspiracyjne życie teatralne w Krakowie (1939–1945) Stanisława Dziedzica, Przyczynek do dziejów radiotelegraficznego wywiadu KG ZWZ-AK w latach 1939–1944 Jana Tyszkiewicza oraz „Pamiętać będę do końca życia ich bohaterstwo” – wspomnienia lekarza Jerzego Hagmajera z okresu uwięzienia na Pawiaku Roberta Hasselbuscha.

Dodatkowo w kwartalniku ukazały się artykuły Marty Marek Janusz Kusociński – olimpijczyk niezłomny, heroiczny bohater bieżni i pola walki i Beaty Michalec Stefan Starzyński w kampanii wyborczej.

„Niepodległość i Pamięć” poświęcone jest historii i sztuce Polski, z szczególnym uwzględnieniem polskich ruchów niepodległościowych, społecznych, obywatelskich i kulturalnych XVIII-XX.

Szczegóły na temat najnowszego numeru znajdują się tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz