Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi


Projekt „Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi” jest przede wszystkim propozycją uczczenia 200-lecia Łodzi przemysłowej poprzez przygotowanie w pełni dostępnej, cyfrowej opowieści o historii miasta, z wykorzystaniem zbiorów oraz zasobów edukacyjnych Muzeum Miasta Łodzi.

Materiały partnerów

W 200-setną rocznicę otrzymania przez Łódź tytułu miasta przemysłowego Muzeum pragnie w nowoczesny i przystępny sposób uczcić to wydarzenie cyklem nietuzinkowych działań, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Wśród głównych założeń projektu można wymienić m.in. propagowanie wiedzy o historii miasta Łodzi, szczególnie w zakresie zmian w obyczajowości oraz języku jego mieszkańców, cyfrowe udostępnienie części zbiorów Muzeum Miasta Łodzi osobom z różnymi dysfunkcjami, czy stworzenie cyfrowych narzędzi wspomagających ideę lifelong learning, dostępnych również dla osób niepełnosprawnych i pochodzących ze środowisk defaworyzowanych. Faza realizacyjna projektu rozpocznie się w lipcu i będzie trwać do połowy października. – powiedziała Paulina Długosz, koordynatorka projektu.

Pierwsza odsłona projektu odbyła się podczas obchodów nadania Łodzi praw miejskich (do obejrzenia na fanpage’u Muzeum Miasta Łodzi: www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi/). „Łódzki przemysł w detalu” filmik promujący wydarzenie, to wirtualny spacer po Łodzi szlakiem przemysłowych detali.

Kolejne odsłony projektu:
a) „Na tropie łódzkiego przemysłu” (4 nagrania) – filmy, które będą stanowić opowieść o jednym eksponacie, pochodzącym z kolekcji Muzeum. Materiałom towarzyszyć będzie interaktywna mapa stanowiąca propozycję zwiedzania Muzeum szlakiem łódzkiego przemysłu i rzemiosła, wzbogacona o nagrania audiodeskrypcji wytypowanych obiektów;

b) „Sekrety łódzkiego rzemiosła” (4 audycje) – cykl podcastów realizowanych w formie audycji ze zwiedzania muzealnych wystaw w towarzystwie łódzkich rzemieślników i innych zaproszonych gości, którzy swoją wiedzą uzupełniliby historyczną narrację;

c) „Muzealny poradnik miłośników pięknych przedmiotów” (4 nagrania) – krótkie materiały edukacyjne skierowane do młodszej grupy odbiorców. Filmy instruktażowe omawiałyby problematykę przywracania świetności dawnym przedmiotom, zarówno w kontekście muzealnej konserwacji, jak i proekologicznych działań.

d) gra on-line: „Lodzermenscha przemysłowy język postępu” – gra dostępna poprzez przeglądarki internetowa, która pozwoli użytkownikom wcielić się w postać pracownika fabrycznego kantoru. Zadania i przygody, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, pokażą codzienność przemysłowej Łodzi przełomu XIX i XX wieku.

W czasie trwania fazy realizacyjnej projektu (29.07. - 15.10.2020) co tydzień będzie miała miejsce premiera jednego z nagrań, wszystkie na trwale będą dostępne w ramach kanałów cyfrowych również po jego zakończeniu.

Nagrania będą opublikowane na fanpage’u Muzeum Miasta Łodzi oraz na kanale You Tube Muzeum Miasta Łodzi. Ponadto wszystkie elementy projektu dostępne będą w ramach przygotowanej interaktywnej mapy zwiedzania dostępnej na stronie www Muzeum Miasta Łodzi.

Projekt „Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi” został objęty honorowym patronatem przez
Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
Kultura w sieci

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz