„Rewolucja Konserwatywna. Rzecz o ruchu, który odmienił Amerykę” Lee Edwards - zapowiedź


Nakładem Wydawnictwa Ursines oraz Ośrodka Analiz Cegielskiego ukaże się książka „Rewolucja Konserwatywna. Rzecz o ruchu, który odmienił Amerykę” autorstwa Lee Edwards’a. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Historia.org.pl  - Polski Portal Historyczny.

Materiały partnera

Książka Rewolucja konserwatywna. Rzecz o ruchu, który odmienił Amerykę autorstwa Lee Edwardsa jest to pierwsze zagraniczne wydanie amerykańskiego bestsellera. Pozycja dotyczy przemian zachodzących w amerykańskiej polityce lat 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia oraz początków ruchu konserwatywnego, który zdominował amerykańską scenę polityczną, czego wyrazem były sukcesy Ronalda Reagana.

W Rewolucji konserwatywnej, Edwards przedstawia rys czterech postaci, które odegrały kluczową rolę w formowaniu się ruchu konserwatywnego: Robert Taft (Mr. Republican), Barry Goldwater (Mr. Conservative), Ronald Reagan (Mr. President), Newt Gingrich (Mr. Speaker). Edwards słusznie zaznacza, że ów ruch z początku kształtowały gazety
i czasopisma, a następnie organizacje obywatelskie i zgrupowania, takie jak lobby zwolenników broni. W końcu doszło do przejęcia kontroli nad Partią Republikańską, a konserwatyzm wyszedł z cienia Nowego Ładu, przesuwając amerykańską debatę polityczną w prawo.

Sam Lee Edwards (urodzony w 1932 roku) stał się jednym z filarów amerykańskiego konserwatyzmu. Początek jego działań przypada na lata 60. XX w., kiedy założył organizację Young Americans for Freedom, a następnie redagował związany z nią magazyn New Guard. Edwards napisał aż 25 książek, w tym biografie Ronalda Reagana, Williama F. Buckleya, Edwina Meese’a III i Barry’ego Goldwatera. Ponadto przez lata pisywał do wielu istotnych amerykańskich gazet, m.in. The Boston Globe, The Wall Street Journal czy The Washington Times. Prezydent Reagan o autorze powiedział: „Edwards od zawsze stoi na czele wysiłków o to, aby odbudować Amerykę, aby przywrócić ją do wartości, w jakich była od początku zakotwiczona… Lee walczy zdecydowanie, wykazując się nieprzeciętną inteligencją i inwencją. To człowiek, który okazał się szlachetny w czasie pomyślności i w czasie trudu.”

Od wielu lat Edwards jest wykładowcą uniwersyteckim – założył Instytut Dziennikarstwa Politycznego na Uniwersytecie Georgetown, wykładał w Instytucie Politologii w John F. Kennedy School of Government na Harvardzie oraz w Centrum Studiów Amerykanistycznych im. B. Kennetha Simona w Heritage Foundation. Obecnie, piastuje stanowisko adiunkta, wykładając nauki polityczne w Katolickim Uniwersytecie Ameryki oraz w Instytucie Polityki Światowej. Ponadto Edwards przewodniczy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, której nadrzędną misją jest edukacja młodych pokoleń na temat ideologii, historii i spuścizny komunizmu. Dzięki Fundacji, w Waszyngtonie powstało międzynarodowe miejsce pamięci poświęcone ofiarom komunizmu, stworzono również Globalne Muzeum Komunizmu.

Konserwatyzm amerykański wywodzi się z tradycji i kultury angielskiej, co za tym idzie z cywilizacji zachodniej i dzieli się na dwa etapy: elitarny w latach 1776 – 1828 oraz demokracji masowej od 1828 do dzisiaj. Pierwsza generacja konserwatystów prowadziła amerykańską rewolucję, która w rzeczywistości była wojną kolonii o niepodległość, walką wyzwoleńczą, a nie znaną współcześnie rewolucją antykulturową. W fali drugiej, dominantą było połączenie trzech głównych nurtów: twardego indywidualizmu, wolnej przedsiębiorczości i imperializmu. Generacja trzecia odchodziła od ogólnie panującego leseferyzmu i powracała do idei ojców założycieli.

W kontekście książki Edwardsa, najistotniejsze jest czwarte pokolenie konserwatystów, działające na przełomie lat 40. i 50., które reagowało na lewicowe ekscesy i zagrożenie ze strony komunizmu. Ofensywa skrajnej lewicy doprowadziła do zjednoczenia prawicy. Warto wspomnieć tu o rewolucji reaganowskiej, będącej w rzeczywistości kontrrewolucją, a zarazem próbą przywrócenia wartości konserwatywnych. Szeroko pojęta prawica, w ramach reakcji na upadek wartości moralnych strony przeciwnej musiała wyzbyć się wszelkiego zła. Konserwatyści ucięli kontakty z Ku Klux Klanem, mającym wówczas ogromne wpływy, kładąc nacisk na zapobieganie dyskryminacji na tle rasowym.

Niniejsza pozycja jest niezwykle wartościowa dla polskiego czytelnika, w Rewolucji konserwatywnej czytelnik odnajdzie analogię pomiędzy wysiłkami amerykańskiej prawicy w przywracaniu tradycyjnych punktów odniesienia w debacie publicznej, a działaniami obecnych władz w naszym kraju. Edwards podkreśla, że: „To, co dzieje się w Polsce, jest niezwykle ważne nie tylko dla Europy Wschodniej, ale dla całej Europy, i z tego względu, dla całego świata. Polska prowadzi, wskazuje drogę w tak wielu wymiarach, i prowadziła, wskazywała drogę podczas upadku komunizmu poprzez rzeczy takie jak Związek Solidarność i inne akty patriotyzmu i wiary, na tak wiele sposobów, dlatego mamy nadzieję w Polsce, aby była liderem - i ona jest liderem. Jestem przekonany, że pozostanie nim w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Poza współczesnymi odniesieniami należy podkreślić możliwość poznania zarówno źródeł jak i szczegółowego przebiegu słynnej rewolucji konserwatywnej, która wyniosła do władzy prezydenta Ronalda Reagana. Ogromną wartością książki jest unikalna wiedza autora, który sam był aktywnym i ważnym uczestnikiem opisywanych wydarzeń. To właśnie Ameryka doby rewolucji konserwatywnej miała ogromny wpływ na stworzenie niezwykle pozytywnego wizerunku tego kraju w Polsce, co jest widoczne do dzisiaj i odgrywa pewną rolę w budowie strategicznych relacji pomiędzy Waszyngtonem i Warszawą.

Zapraszamy na stronę internetową książki: https://usa.osrodekanaliz.pl/ gdzie można zapoznać się z dodatkowymi materiałami o publikacji mn. Wykładami prof. Marka J. Chodakiewicza.

Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja State of Poland.

Tytuł: „Rewolucja Konserwatywna. Rzecz o ruchu, który odmienił Amerykę”
Autor: Lee Edwards
Wydawnictwo: Urines
Liczba stron: 412
ISBN: 978-83-953378-1-9
Data premiery: 1 grudnia 2020 r.
Cena okładkowa: 59,99 zł

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz