„Mróz, głód i wszy. Życie codzienne wyklętych” S. Płużański - premiera


Nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się książka „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne wyklętych” autorstwa Stanisława Płużańskiego. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Historia.org.pl - Polski Portal Historyczny.

Materiały partnera

Pierwsza książka traktująca o codzienności bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowieść o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe.

Poznajemy ekstremalne warunki życia partyzantów, ich ubiór, wyżywienie, możliwości dbania o higienę osobistą i zdrowie. Gdzie kwaterowali, jak odpoczywali, jak wyglądały codzienne obowiązki oraz standardowy harmonogram dnia – co ciekawe, bardzo zbliżony do siebie w większości oddziałów.

Autor opisuje też problem dyscypliny w poszczególnych oddziałach. Nie omija niesubordynacji, grabieży czy uzależnienia od alkoholu – skupiając się na sposobie egzekwowania prawa przez dowódców i efektach walki o utrzymanie wojskowej karności w jednostce.

Unikatowa książka Stanisława Płużańskiego powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy: wywiady z żyjącymi żołnierzami, źródła archiwalne, wydane dokumenty i wspomnienia. Autorowi udało się przeprowadzić 14 rozmów z żyjącymi żołnierzami. Ich historia zaczyna się jeszcze w 1944 roku, koniec następuje dopiero w 1963 roku wraz ze śmiercią ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

O autorze:
Stanisław Płużański (ur. 1994) – ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z kwartalnikiem „Wyklęci” i magazynem „Koncept”. Jest działaczem Fundacji „Łączka”. Zajmuje się badaniem podziemia antykomunistycznego, jest autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”.

Tytuł: „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne wyklętych”
Autor: Stanisław Płużański
Wydawnictwo: Fronda
EAN: 9788380795914
Liczba stron: 364 1+1
Data premiery: 17 lutego 2021 r.
Cena okładkowa: 39,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz