Enigma - Kto złamał szyfr Enigmy?


Enigma, niezwykła maszyna szyfrująca, o której słyszeli chyba wszyscy. Wysoki poziom złożoności urządzenia oraz trwające przez wiele lat prace nad złamaniem jego kodu przyczyniły się do nadania Enigmie znaczenia niemalże legendarnego. Stosowany powszechnie epitet „enigmatyczny” swe początki czerpie z łaciny, jednak słysząc to słowo od razu przecież przychodzi na myśl właśnie ta niezwykła maszyna: Enigmę.

Enigma początki

Enigma znana i stosowana była już od lat 20. XX wieku. Początkowo wykorzystywano ją jedynie w celach komercyjnych. Natomiast w czasach II Wojny Światowej zaadaptowana została przez niemieckie siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze. Co warte podkreślenia Enigma wykorzystywana była również przez inne państwa.

Enigma – historia maszyny szyfrującej

Od samych początków jasnym było, że rozszyfrowanie zakodowanych wiadomości Enigmy będzie mieć niebotyczne znaczenie na dzieje II Wojny Światowej. Dlatego nad pracami związanymi z dekryptażem pracowały całe sztaby matematyków, kryptologów i lingwistów we Francji, Anglii, a także w Polsce. Co ciekawe, każdy z nas słyszał o Enigmie, ale nie każdy wie, że to właśnie polscy matematycy w znacznym stopniu przyczynili się do jej rozszyfrowania i śmiało można powiedzieć, że złamanie kodu Enigmy zawdzięczamy w dużej mierze Polakom.

Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski

To właśnie młodzi, polscy matematycy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, pracownicy Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego jako pierwsi w grudniu 1932 roku złamali szyfr. Opracowali oni bardzo efektywne metody łamania kodu Enigmy dzięki czemu ustalenie dziennego szyfru maszyny trwało zaledwie 15 minut. Niestety 1939 roku Niemcy zmienili sposób kodowania. Oznaczało to dla polskiego zespołu wszczęcie kolejnych, bardzo kosztownych działań. Dodatkowo inwestycje okazały się przerastać budżet i postanowiono o przekazaniu polskich urządzeń oraz dokumentacji Brytyjczykom i Francuzom. I tak prace nad złamaniem szyfru Enigmy przejął między innymi ośrodek w Bletchley Park pod kierunkiem Alana Turinga.

Ostatecznie prace, najpierw polskich kryptologów, a później również brytyjskich, przyczyniły się do sprawnego rozszyfrowywania niemieckich meldunków, tak, że pod koniec wojny znana była aliantom praktycznie cała korespondencja, która szyfrowana była przy pomocy Enigmy.

II Wojna Światowa z pewnością potoczyłaby się inaczej, gdyby nie prace polskich kryptologów i złamanie samego kodu. Warto jednak zaznaczyć, że w tym strasznym i niewyobrażalnie trudnym czasie kodowano powszechnie, przekazując tajną korespondencję. Bez dwóch zdań to właśnie te zapiski jak i liczne dzienniki wojenne z tego okresu stały się świadectwem tamtych wydarzeń.

Artykuł powstał we współpracy z detalistka.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Otylia pisze:

    Warto dodac, że pierwszym polskim filmem o Enigmie jest dzieło pod tytułem „Sekret Enigmy” z 1979 w reżyserii Romana Wionczka.

Zostaw własny komentarz