Wydarzenie online w 158 rocznicę bitwy pod Chrobrzem i Grochowiskami (17-18 marca 1863)


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na film „W 158 rocznicę bitwy pod Chrobrzem i Grochowiskami (17-18 marca 1863)”.

Bitwa po Chrobrzem i Grochowiskami (17-18 marca 1863 roku) to jedna z największych bitew powstania stoczona w okolicach na południowy-wschód od Pińczowa (przy drodze Pińczów-Busko). Polskie zgrupowanie dowodzone przez dyktatora powstania Mariana Langiewicza liczyło 3.000 ludzi i starło się z atakującym od zachodu i północy wojskiem rosyjskim liczącym ok. 3.500 ludzi. Bitwa zakończyła się względnym sukcesem strony polskiej, wyróżniły się oddziały żuawów śmierci i 1 pułk piechoty Dionizego Czachowskiego. Ucieczka z pola bitwy Mariana Langiewicza oraz rozproszenie oddziałów powstańczych po bitwie sprawiły jednak, że nie przyniosła ona stronie polskiej oczekiwanych korzyści.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz