Noc Muzeów na Śląsku i Zagłębiu 2021. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów


Tegoroczna Noc Muzeów 2021 na Śląsku i Zagłębiu odbędzie się w dniach 15-16 maja 2021 r., a także 22 i 29 maja. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać śląskie i zagłębiowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego / fot. MacQtosh, CC-BY-SA 3.0

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów na Śląsku i Zagłębiu 2021:

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora Nocy Muzeów na Śląsku i Zagłębiu 2021.

Program Nocy Muzeów na Śląsku i Zagłębiu 2021:
Chorzów

29 maja

Muzeum w Chorzowie

Data: 29.05.2021 r. (sobota)

Godzina: 14:00–22:00

Miejsce: Muzeum w Chorzowie, Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu

14:00 O wartości plecenia i gadania. Przygotowane przez Piotra Zająca warsztaty z archiwum Wallisów w tle

15:00 Galeria Jednego Obrazu: Włodzimierz Tetmajer, Święta Barbara wśród górników. O górniczej patronce oraz portrecie Ślązaczek w sztuce rozmawiać będą Beata Cieślak i Agnieszka Tybur (wydarzenie organizowane w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu)

16:00 Portrety Ślązaczek. Prezentacja wybranych przez dr. Sławomira Kałużę eksponatów z kolekcji etnograficznej Muzeum w Chorzowie

17:00 „Mężczyznom było ciężko”. Huta z kobiecej perspektywy. Stefania Penkała w rozmowie z dr Beatą Piechą van Schagen

18:00 Panel dyskusyjny: Nie tylko na froncie. Wokół aktywności kobiet w czasie plebiscytu i powstań śląskich. O roli kobiet w wydarzeniach rozgrywających się na Górnym Śląsku w latach 1919–1921 rozmawiać będą: dr Joanna Lusek. prof. Maciej Fic oraz dr Dawid Keller

19:00 „Nie ma podobnej do niej kobiety od krańca do krańca ziemi…” Wokół obrazu Judyta Jana Wysockiego (ze zbiorów Muzeum w Chorzowie). Wykład dr. Jacka Kurka

20:00 Finisaż wystawy „Pola Minster. Każda ostatnia chwila” – o życiu dzieł sztuki w czasie lockdownu z Marzeną Naliwajko rozmawiać będzie Beata Cieślak

21:00 Kobieta – impresje muzyczne. Recital gitarowy Adama Bula

Ponadto:

Okazja do poznania tajemnic miasta (na przykładzie historii Chorzowa) poprzez udział w animowanej przez aktora grze (obowiązują wcześniejsze zapisy)

Sprzedaż książek z katalogu wydawniczego Muzeum w Chorzowie

Ze względu na obostrzenia epidemiczne stacjonarny udział w poszczególnych wydarzeniach Nocy Muzeów 2021 wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W tym celu prosimy kontaktować się z Muzeum w Chorzowie, pisząc na adres zapisy@muzeumwchorzowie.pl lub dzwoniąc pod numer: 32 241 31 04 wew. 105.

Dąbrowa Górnicza

22 maja

Muzeum Sztygarka

Zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie się 22.05.2021 roku od godziny 17.00 do 24.00. Ostatnie zwiedzanie na godzinę przed zamknięciem. Wejście na kopalnię Ćwiczebną możliwe po wcześniejszych zapisach pod numerem telefonu 32 726 41 85 oraz zakupie biletów w cenie 6 zł bilet ulgowy 12 zł bilet normalny. Zwiedzanie Muzeum w tym dniu jest bezpłatne. Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa dostępnymi na naszej stronie internetowej: http://new.muzeum-dabrowa.pl/dla-zwiedzajacych/cennik-godz-otwarcia/

Katowice

Muzeum Historii Katowic

15 maja

Noc Muzeów w Muzeum Historii Katowic – Budynek Główny:

Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni” – maks. 5 osób jednocześnie.
Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność” – maks. 10 osób.
Wystawa stała „Z dziejów Katowic” – maks. 10 osób.
Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” – maks. 10 osób.
Wystawa czasowa „Rok 1921 w Katowicach. W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego” – maks. 15 osób.

Noc Muzeów w Dziale Teatralno-Filmowym: (maks. 6 osób)

Wystawa stała „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”,
Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Rysunek”.

„Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”

Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień.

Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta

Wystawa stała „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” – maks. 4 osoby.
Wystawa stała „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” – maks. 6 osób.
Wystawa stała „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – maks. 6 osób.
Sala wystawa „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki” – maks. 4 osoby.

W sobotę 15.05 Muzeum Historii Katowic będzie otwarte dłużej – wystawy będzie można oglądać w godzinach 13.00 do 20.00.

Siedziba główna Muzeum Historii Katowic znajduje się przy ul. Ks. J. Szafranka 9, Dział Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej 4, a Dział Teatralno-Filmowy przy ul. Kopernika 11.

Szczegółowe wytyczne oraz limity osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawach znajdują się w zaktualizowanym regulaminie porządkowym, dostępnym na naszej stronie internetowej https://mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/regulamin-porzadkowy i w kasach biletowych.

Muzeum Śląskie w Katowicach

15-16 maja

Program wydarzeń

Wystawy // godz. 10.00–20.00 // Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych za 1 zł
budynek Centrum Scenografii Polskiej – „Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?”

budynek dawnej stolarni – „ Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej”

budynek główny – wystawy stałe oraz ekspozycja „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki”

wystawa planszowa „Twarze Powstańców”

wystawa planszowa „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom”

Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne wprowadzono limity osób znajdujących się w salach wystawowych. Aby ułatwić zwiedzanie w bezpieczny i komfortowy sposób, umożliwiono zakup biletów w przedsprzedaży, zarówno przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl, jak i w kasach muzeum. Bilety będą ważne w półtoragodzinnych przedziałach czasowych z wejściem 15 osób co 10 minut. Podczas samego weekendu czynna będzie kasa znajdująca się w Holu Centralnym, gdzie w przypadku braku zwiedzających będzie można kupić bilety na wolny termin.

UWAGA! Zachęcamy do zakupów online – wszyscy, którzy kupią bilet do godz. 20.00 w piątek 14 maja, wychodząc z muzeum, otrzymają kupon rabatowy na jednorazowe zakupy w sklepie muzealnym, ważny przez miesiąc.

Wjazd na wieżę widokową szybu „Warszawa” // godz. 10.00–20.00 // wjazd bezpłatny

Gra terenowa „Na tropie kopalni” // godz. 10.00–19.00 // teren parkowy Muzeum Śląskiego // udział bezpłatny
Celem zabawy jest przybliżenie industrialnego dziedzictwa miejsca, w którym została wzniesiona śląska instytucja, a także samego muzeum. Gra polega na odnalezieniu ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego skrytek z zagadkami i jest powiązana z konkursem.

UWAGA! Wymagana jest wcześniejsza rejestracja drużyn na konkretną godzinę. Rezerwacje będą przyjmowane drogą e-mailową na adres konkursy@muzeumslaskie.pl w terminie 10–14 maja na każdą pełną godzinę od 10.00 do 19.00.

Po wysłaniu zgłoszenia i ustaleniu godziny drużyna otrzyma wiadomość zwrotną z instrukcją gry, a na 5 minut przed rozpoczęciem gry otrzyma wskazówkę prowadzącą do pierwszej skrytki. Drużyna może składać się z maksymalnie pięciu osób. Gra jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, ale w drużynie musi się znaleźć co najmniej jedna osoba pełnoletnia.

Na zwycięzców będą czekały nagrody, a na wszystkich uczestników – drobne upominki.

Mapping „Śląsk wspólna sprawa” // projekcje rozpoczną się o godz. 21.30 i potrwają do godz. 22.30 // budynek administracyjny, od strony placu Grubiorza // udział bezpłatny

To multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne – wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D – opowiada o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane były nowe, ale nie był to łatwy proces. III powstanie śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu, Ślązacy walczyli o przyłączenie do II Rzeczypospolitej. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych. Ta wielkoformatowa animacja komputerowa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii.

Quest „Industrialna przygoda” // ulotka dostępna w kasie w Holu Centralnym // udział bezpłatny
Quest jest zabawą edukacyjną polegającą na rozwiązywaniu zagadek. Jej celem jest poznanie industrialnego dziedzictwa tego miejsca oraz aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Aby wziąć udział w zabawie, należy pobrać w kasie ulotkę, w której rymowane wskazówki podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę w trakcie spaceru po terenie zewnętrznym. Następnie w ulotce należy uzupełnić brakujące słowa. Na tych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i odkryją tajemnicze hasło, czekają nagrody.

Czas rozwiązania questu to około 45 minut.
Zabawa adresowana jest do wszystkich zainteresowanych, także do rodzin z dziećmi.
Początek trasy znajduje się w kasie przy wejściu do Holu Centralnego Muzeum Śląskiego.

Konkurs na profilu Muzeum Śląskiego na Facebooku // 15 maja, godz. 10.00–16 maja, godz. 24.00
Zainteresowanych zbiorami Muzeum Śląskiego zapraszamy do udziału w quizie na temat naszych wystaw. Aby odpowiedzieć na pytania, trzeba zapoznać się z kilkoma wybranymi kilkuminutowymi filmikami publikowanymi na profilu muzeum na portalu YouTube, na których kuratorzy opowiadają o najciekawszych eksponatach znajdujących się na wystawach stałych. Quiz z upominkami dla wszystkich, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi, będzie dostępny w mediach społecznościowych od godz. 10.00 w sobotę do godz. 24.00 w niedzielę.

Oprowadzanie na platformie Zoom // 15 maja, godz. 18.00
Aby wziąć w nim udział, należy do 14 maja do godz. 12.00 wysłać mail na adres przewodnicy@muzeumslaskie.pl. Chętni do udziału w oprowadzaniu do godziny przed jego rozpoczęciem otrzymają link do połączenia się z wydarzeniem.

Kiermasz w sklepie internetowym // 15–16 maja
Specjalna promocja z okazji „Weekendu w Muzeum Śląskim”. Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowych rabatów na książki i gadżety.

Więcej informacji tutaj.

Sosnowiec

15 maja

Pałac Schoena

Od godziny 16.00 do godziny 21.00 udostępnimy wystawę „Światłoczułość”
O godzinie 21.00 zapraszamy na pokaz widowiska światła i dźwięku kończącego prezentację instalacji artystycznej „Kuszenie” Matyldy Sałajewskiej
W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną prosimy o wcześniejszą rezerwację godziny zwiedznia: telefonicznie pod numerem (32) 363 45 18 bądź mailowo promocja@muzeum.org.pl
W związku w obostrzeniami sanitarnymi, na sale ekspozycyjne bedzie jednorazowo wpuszczana grupa do 25 osób, w 30 minutowym odstępie czasu

Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

15 maja

Gmach muzeum:

godz. 18:00 – 23:00 – Zwiedzanie ekspozycji muzealnej,
godz. 18:30 – Otwarcie wystawy „Notgeld, pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III Powstania Śląskiego” ze zbiorów Bronisława Wątroby.

Parking muzealny

godz. 21:00 – Mapping – W 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego „Śląsk wspólna sprawa”,
godz. 21:30 – Projekcja filmu „Gdy Polska była wielkim marzeniem”
godz. 21:45 – Projekcja filmu „Od cudu nad Wisłą do cudu nad Rawą”
godz. 22:50 – Projekcja filmu „Żeby Polska była tutaj”

Zabrze

15 maja

Kopalnia Guido

Miejsce do odkrycia: Sztolnia Królowa Luiza
Trasa : Trasa Wodna
Adres: ul. M.Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze

Odkryj niesamowite emocje!
Przeżyj podziemną przygodę i rezerwuj bilet już dziś;)

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym!

ODKRYJ NOC MUZEÓW NA TRASIE WODNEJ
- Przejdź przez autentyczny chodnik wydrążony w pokładzie węgla, tutaj węgiel jest na wyciągnięcie twojej ręki
- Przepłyń łodzią przez najdłuższy w Polsce podziemnych spływ łodziami
- Poznaj dwa żywioły: wody i ognia, które nieodzownie towarzyszą górnikom pod ziemią
- Wejdź do podziemnego portu i stań twarzą w twarz z górniczym żurawiem.
- Zachwyć się pięknem rosnących w sztolni zielonych paproci oraz zobacz charakterystyczne nacieki wapienne na skałach, które na co dzień pojawiają się w jaskiniach

iejsce do odkrycia: Sztolnia Królowa Luiza
Trasa : Podziemna Trasa Rodzinna
Adres: ul. Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze

ODKRYJ NOC MUZEUM NA TRASIE RODZINNEJ
- poznaj najlepszych przyjaciół górników oraz Królowej Luizy, jakim są niezastąpione zwierzęta pracujące na kopalni,
- przelicz wspólnie z nami kanarki oraz podążaj za piórkami pozostawionymi na trasie przez pewnego żółtego uciekiniera
- poznaj prace maszyn i urządzeń górniczych takich jak strug węglowy, kombajn ścianowy i wiele innych,
- podczas podziemnego zwiedzania istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkasz prawdziwego skarbnika - dobrego ducha i opiekuna podziemnych wyrobisk,
- poczuj się jak prawdziwy górnik przejeżdżając się kolejką górniczą „Karlik”

Miejsce do odkrycia: Kopalnia Guido w Zabrzu
Trasa : Poziom 320 do tamy wodnej
Adres: ul. 3 Maja93, Zabrze
Odkryj miejsce wyróżnione Złotą Pinezką Google 2020!

ODKRYJ NOC MUZEUM W KOPALNI GUIDO
- Zjedź autentyczną szolą górniczą 320 metrów pod ziemię
- Przejedź się jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną
- Zobacz działanie zmechanizowanej ściany wydobywczej, kombajnów i maszyn górniczych
- Odkryj nowe obszary kopalni, TRASA SPECJALNIE PRZYGOTOWANA NA NOC MUZEÓW

Informacje dodatkowe:
ADRES: Zabrze, ul. 3 Maja 93
PRZEWODNIK: w cenie
WIELKOSĆ GRUPY: 10 osób
WIEK: 6+
TEMPERATURA: 14-16 st.
CZAS ZWIEDZANIA: 1,5 h
DYSTANS: około 1,5 km
JĘZYKI: polski, angielski, niemiecki
ZALECANY UBIÓR: kurtka, bluza, obuwie pełne z płaską podeszwą
TOALETY: przy kasach
ZALECENIA - Z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem

Więcej informacji tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz