Noc Muzeów w Gdańsku 2021. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów w Gdańsku 2021 odbędzie się w nocy z 15 na 16 maja 2021 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać gdańskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Z powodu pandemii wizyty w muzeach będą związane ze ścisłym reżimem sanitarnym. Część wydarzeń może także odbywać się online.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Komunikacja miejska podczas Nocy Muzeów w Gdańsku 2021:

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora Nocy Muzeów w Gdańsku 2021.

Program Nocy Muzeów w Gdańsku 2021:

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk

wstęp: sobota – 0 zł, niedziela 1 zł

„Pradzieje Pomorza Gdańskiego„ – ogrom zabytków archeologicznych na trzech kondygnacjach budynku: grociki krzemienne pozostawione przez łowców reniferów, kolekcja tajemniczych popielnic twarzowych, skarby z okresu wpływów rzymskich, słowiańska łódź bojowa… „Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich„ – paleopatologia, czyli historia chorób: szkielety, czaszki i kości z widocznymi zmianami po przebytych schorzeniach lub urazach doznanych podczas walki… „1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk„ – historia grodu nad Motławą od X wieku: szczątki drewnianej zabudowy ukryte 5 metrów pod współczesnymi ulicami, efekty blisko 30 lat badań archeologicznych, zabytki wybrane spośród 70 tysięcy przedmiotów, jakie odkryli gdańscy archeolodzy… ”Z bursztynem przez tysiąclecia” – pierwsza po II wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku: wyjątkowe okazy, oryginalne formy, inkluzje pod lupą, bursztynowe zabytki od epoki kamienia… ”Tajemnice Doliny Nilu” – gdańscy archeolodzy w Sudanie: ruiny świątyń, mroczne grobowce, zapomniane osady, amulety, stroje, broń, narzędzia, przedmioty codziennego użytku…

Wartownia Nr 1 na Westerplatte

Ul. Mjra H. Sucharskiego 1

Wstęp 1 zł

ekspozycja stała.

Dwór Artusa

wejście od ul. Chlebnickiej

Wstęp: 1 zł

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej

ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

Wstęp: 0 zł
godz. 10.00 – 19.00

W muzeum

Otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej:

‒ premiera nowej wystawy stałej „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”,
‒ „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga,

‒ galerie na poziomie krużganków: Galeria Cyny, Galeria Złotnictwa, Galeria Ceramiki XVI – 1. poł. XIX w.

Online
https://www.facebook.com/MNGdansk

Inauguracja nowej strony internetowej poświęconej tryptykowi „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga
Film Rembrandt z kolekcji Jacoba Kabruna (produkcja Marek Zygmunt, film sfinansowany ze środków MKDNiS)

Oprowadzanie online po wystawie „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku” z kuratorami wystawy: Alicją Andrzejewską-Zając, Magdaleną Mielnik, Mają Mociewicz i Lechem Łopuskim

Terminy:

15 maja 2021 (sobota), godz. 12.00 i 18.00

16 maja 2021 (niedziela), godz. 12.00 i 18.00

Zapisy na oprowadzanie po wystawie do piątku (14 maja), do godziny 16.00 – m.mociewicz@mng.gda.pl

Europejskie Centrum Solidarności

wystawa stała ECS w realu | 15 maja 2021, sobota, godz. 10–20

miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
wstęp | 1 złoty, bilet można kupić tylko w dniu wydarzenia w kasie ECS, w godz. 10–19 (audioprzewodnik w cenie biletu)

ATRAKCJE online | cały weekend, 15–16 maja 2021
miejsce | fb/ecsgdansk.pl, ecs.gda.pl

WYSTAWA STAŁA ECS W REALU

Dlaczego pod rządami komunistów zawiązała się opozycja? Jak działały podziemne drukarnie i stacje radiowe? Jaką cenę płacili ludzie, którym marzyła się wolność? Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności – opowiemy Wam historię o zupełnie nieodległej przeszłości, która ma wielki wpływ nie tylko na nasze polskie, ale i europejskie „dziś”. Nie spodziewajcie się filcowych kapci. Wystawa stała ECS to nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1800 obiektami. Prezentujemy najcenniejsze: Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina, niczym relikwię – przestrzeloną kurtkę Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70, ale i cud myśli inżynierskiej – pelengator z antenką.
Mądrzy ludzie mówią, że nie sposób czynić lepszym świata przyszłości, bez wiedzy o przeszłości. Potwierdzamy!

UWAGA! Zachęcamy do obejrzenia również: wystawy czasowej: SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ | sala wystaw czasowych (parter)
odwiedź wystawę stałą w Internecie | → ecs.gda.pl/title,WYSTAWA_STALA,pid,33.html

wersja wirtualna wystawy SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ | → ecs.gda.pl/sierpien-80

ATRAKCJE ONLINE

ZAGADKI ARCHIWALNE
Za każdym archiwalnym obiektem kryją się historia, człowiek, wydarzenie. Mamy w archiwum ECS 175 metrów bieżących akt, 69 tys. fotografii, 5,5 tys. muzealiów oraz 656 obiektów artystycznych. Podczas NOCY MUZEÓW 2021 rozwikłamy dla Was zagadkę kilku z nich, m.in. sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, a posłużyła nie pannie młodej, tylko do obalania systemu komunistycznego, a także pewnego plakatu z wyborów czerwcowych w 1989 roku, kuluary jego powstania mogą wprawić w osłupienie niejednego nastolatka, który sądzi, że technika nastała wraz z Internetem.
czas | 1 film – 2 minuty

IMPRESJE SKUPIONE | Fotografie ze zbiorów ECS

Niemal 70 tys. fotografii zgromadziliśmy w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności. Wykonywane przez zawodowców i fotoamatorów jak w soczewce skupiają uwagę na ulotnych momentach minionej epoki. Każda z nich w wyjątkowy sposób ukazuje świat PRL, stanowiąc nie tylko podporę pamięci oraz wartościowe źródło wiedzy o historii, ale też nieoceniony i często wciąż nieodkryty powszechnie walor estetyczny.

Zapraszamy na wirtualną wystawę zdjęć pt. impresjE skupionE. Zdjęcia są również fragmentami z życia samych artystów, odkrywających przed widzem ponadczasowy artyzm otaczającej ich rzeczywistości.

ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI | FILM DOKUMENTALNY

Człowiek legenda – od 1953 roku był zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, niemal 50 lat był kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego.
– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.
Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. Zbiór ten stanowi nieocenione świadectwo świata, który już nie istnieje.
Dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni” wyprodukowało ECS, zrealizowali: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, autorem muzyki jest Marek Kuczyński.
Zdjęcia Zenona Miroty to największa kolekcja autorska w zbiorach ECS, liczy ponad 10 tys. fotografii obejmujących okres od połowy lat 50. XX wieku aż do początku nowego XXI wieku.
czas | 25 minut

STOCZNIA MOVIE | RELACJA
Szczególnie polecamy tę relację tym, którzy nigdy nie byli w ECS i niewiele wiedzą o Stoczni Gdańskiej. Prezentujemy obrazki z wydarzenia, które odbyło się w ECS w ramach NOCY MUZEÓW 2018. Urządziliśmy wówczas przegląd archiwalnych filmów o Stoczni Gdańskiej.
Ścieżka dźwiękowa – zespół Irka Wojtczaka.
czas | 3 minuty

FREE [NOT] | ETIUDA TANECZNA
Nie odwiedziłeś jeszcze nigdy ECS? To etiuda przede wszystkim dla Ciebie. Zapraszamy do środka!
taniec | Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
muzyka | Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna | Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)
realizacja filmowa | Piotr Tomaszkiewicz, Anna Maria Mydlarska
czas | 16 minut

Hevelianum

ul. Gradowa 6, Gdańsk

Godziny: dokładne godziny podane niżej w opisie wydarzenia.

Wstęp: bezpłatny, 1 zł

www.hevelianum.pl

Atrakcje stacjonarne
Laboratorium Ruchu – zwiedzanie z edukatorem

#HevelianumNauka

„A jednak się kręci!” – słowa Galileusza rozbrzmiewają w Laboratorium Ruchu, gdzie każdy samodzielnie może sprawdzić, jak ruch obecny jest w każdej dziedzinie życia.

W świat ruchu, niedostępny na co dzień dla zwiedzających, wprowadzą Was nasi edukatorzy, z których każdy pozwoli Wam dostrzec poruszenie przez pryzmat innej nauki.

Dowiedz się o ruchu komet w kosmosie, zagadnieniach czasu i przestrzeni, poznaj fascynujący świat ciągłego poruszenia w naszych naczyniach krwionośnych, zobacz jak sterować ruchem robotów.

sobota, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut

niedziela, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut

12+

1 zł promocyjna cena obowiązuje w Weekend Muzeów

Dzieje Fortu

#HevelianumHistoria

14 stałych ekspozycji, które przybliżają niezwykle burzliwe dzieje fortu Góry Gradowej, prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – dawnych schronach, remizach artyleryjskich oraz laboratoriach amunicyjnych. Przywołujemy nie tylko epizody z dziejów fortu, ale i arkana sztuki wojennej, np. historię czarnego prochu. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z 1734, 1807 czy 1813 roku, zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, o tym, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych – prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.

Trasa zwiedzania przebiega wzdłuż uformowanych według dawnych planów dzieł ziemnych. Dla miłośników fortyfikacji jest to fascynujące otoczenie, natomiast wszyscy goście mogą podziwiać piękną panoramę Gdańska.

sobota-niedziela, godz. 10:00-18:00 | czas zwiedzania: 30 minut

16+

0 zł

Dodatkowo:

Odkryj fascynującą historię Góry Gradowej! Zobacz wystawę historyczną „Dzieje Fortu” oraz odszukaj wybrane obiekty rozsiane na terenie wzniesienia i u jego podnóża. Rozwiąż przygotowane zadania, a z wyznaczonych liter ułóż hasło. Zabawa przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 9 lat (z opiekunami). Karta do pobrania: https://hevelianum.pl/wydarzenia/majowe-spacery-po-gorze-gradowej/

Atrakcje online
Dookoła Świata

Zapraszamy w przyrodniczą podróż dookoła świata. Zajrzyj z nami do wnętrza ziemi, sprawdź potęgę huraganu, przekonaj się, jak słyszą nietoperze, usiądź wygodnie w igloo i złap tornado w garść.

Łamigłówka

Sądzisz, że matematyka jest trudna i nudna? Na tej wystawie zmienisz zdanie! Pomożemy Ci przełamać lęk przed Królową Nauk i pokażemy, że matematyka może być zabawna.

Z Energią!

Co ma pączek do roweru? Czy ludzkie ciało może być przewodem elektrycznym? Jakie są alternatywne źródła energii i czym ona właściwie jest? Zapraszamy do nauki z pozytywną dawką energii!

Więcej informacji i pełny program znajduje się tutaj.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz