Wystawa fotograficzna w Galerii W-Z w Warszawie


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wystawę Wołyń 1935 w obiektywie reporterów Polskiej Agencji Telegraficznej, która zostanie zaprezentowana 14 czerwca w Galerii W-Z przy ul. Krakowskie Przedmieście 85. Fotografie ze zbiorów Muzeum będzie można oglądać do 4 lipca.

Materiały partnera

To już trzecia wystawa organizowana przez Muzeum Niepodległości w Galerii W-Z. Poprzednie cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego też pracownicy instytucji przygotowali kolejną prezentację muzealnych zbiorów.

Od 14 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli zobaczyć w przejściu przy schodach ruchomych na trasie W-Z zbiór fotografii z albumu Wołyń 1935 Polska Agencja Telegraficzna.

W 1935 roku Wydział Fotografii Państwowej Agencji Fotograficznej podlegającej Prezydium Rady Ministrów, wykonał szereg zdjęć, które pokazywały Wołyń i jego mieszkańców w czasie pracy i odpoczynku, ich obejścia gospodarcze, obyczaje, uroczystości związane z tradycją różnych narodowości zamieszkujących ten region. Zdjęcia ukazują również miasta i zabytki oraz świątynie ziemi wołyńskiej.

W zbiorach Muzeum Niepodległości znajduje się jeden z albumów zawierający sto czterdzieści jeden fotografii, z których prezentujemy dwadzieścia trzy. Żadne ze zdjęć nie jest opatrzone nazwiskiem fotografa, wiadomo jednak, że z Państwową Agencją Telegraficzną współpracował między innymi Henryk Poddębski.

W 2020 roku Muzeum Niepodległości zorganizowało w Galerii wystawę Wszystko dla frontu! Wszyscy na front!, na której zaprezentowano plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej. W styczniu 2021 roku z kolei na ekspozycji przedstawiono biżuterię patriotyczną z okresu powstania styczniowego. Obie wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Stolicy. Mamy nadzieję, że galeria fotografii również zaciekawi osoby odwiedzające Galerię W-Z.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz