Międzynarodowa wymiana młodzieży w Krakowie „Above diVISIONs”


Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może bez przeszkód korzystać z doświadczeń osób ocalałych z II wojny światowej. W związku z tą myślą Stowarzyszenie Youth Human Impact stworzyło wraz z organizacjami partnerskimi projekt „Above diVISIONs”, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, jak istotne są prawa człowieka i jakie zagrożenia mogą płynąć z ich łamania.

Materiały partnera

Między 15 a 22 lipca 2021 r. w Krakowie podczas wymiany międzynarodowej spotka się 35 młodych osób z Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowenii, Włoch, Węgier i Polski. Młodzież będzie miała okazję zgłębić temat Holocaustu oraz wpływu II wojny światowej na postrzeganie praw człowieka. Uczestnicy poznają też termin „mowa nienawiści” oraz zapoznają się z historią wykształcania się mechanizmów chroniących prawa człowieka w krajach partnerskich. Organizatorzy chcą, aby dzięki merytorycznej wiedzy, zdobytej dzięki metodom edukacji pozaformalnej i przeżytym emocjom, uczestnicy byli świadomi zagrożeń, jakie mogą płynąć z łamania praw człowieka oraz umożliwić im wymianę spostrzeżeń na temat historii oraz tego, jakie piętno odcisnęła na teraźniejszości.

W trakcie wymiany uczestnicy spotkają się między innymi z p. Lidią Skibicką-Maksymowicz - była więźniarką obozu Auchwitz - Birknau w Oświęcimiu. Rozmowa z żywymi świadkami historii będzie niezwykłym doświadczeniem i być może jedną z ostatnich okazji do usłyszenia tego typu relacji z pierwszej ręki.

Ponadto młodzież weźmie udział w warsztatach teatralnych na temat mowy nienawiści przygotowanych z użyciem metody Teatru Uciśnionych. Każdy z uczestników będzie miał szansę poczuć na własnej skórze, co to znaczy być obiektem dyskryminacji i prześladowania.

Oprócz warsztatów i innych aktywności, uczestnicy będą mieli dużo czasu na dzielenie się swoimi przemyśleniami i korzystanie z doświadczeń mieszkańców innych krajów. Dzięki temu uda się wspólnie podjąć próbę dyskusji, co nas łączy, a co nas różni w postrzeganiu historii i praw człowieka. W efekcie pozwoli na wypracowanie wniosków oraz realnych planów działań na rzecz promocji i przestrzegania praw człowieka w przyszłości, aby ten tragiczny rozdział naszej historii już nigdy się nie powtórzył.

Projekt finansowany jest ze środków programu Erasmus+.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz