Największe susze i najgorętsze upały w historii Polski |
W historii Polski susze nie należą do zjawisk wyjątkowych, jednak ekstremalne susze występowały raz na 100 lat. Największa z nich, zwana suszą tysiąclecia, nawiedziła polskie ziemie w 1540 roku. Natomiast najwyższe w historii temperatury zanotowano w Polsce podczas suszy w 1921 roku.
Susze w historii Polski
Występowanie okresowych susz jest jedną z cech charakterystycznych klimatu Polski. Z danych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że poczynając od XIV wieku, w każdym stuleciu, w Polsce występowało ok. 20 susz o różnej intensywności. Najwięcej razy susza wystąpiła w XV wieku (25), XVII wieku (24) i XX wieku (24). Najmniej w XVI wieku (19), ale te z kolei były bardzo intensywne. Co do zasady susza pojawiała się na ziemiach polskich średnio co 4-5 lat, ale te ekstremalne co 100-150 lat.
Rok 1473
Pierwszą solidnie udokumentowaną źródłowo suszą na ziemiach polskich jest susza z 1473 roku. Opis jej dokładnego przebiegu zawdzięczamy polskiemu kronikarzowi Janowi Długoszowi. W swoich Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego, jeden z rozdziałów poświęcił suszy z 1473 roku, co już samo w sobie pokazuje, jak musiała być dotkliwa.
Długosz opisuje, że temperatury w słońcu były wyższe niż zwykle, a dodatkowo nie padał żaden deszcz. Z tego powodu znacząco obniżył się poziom wód. Pod Krakowem, Sandomierzem, Warszawą, Płockiem, a nawet Toruniem dało się przejść Wisłę w bród. Wraz z upałami Polskę ogarnęły pożary. Płonął Kraków z kościołem i klasztorem świętej Jadwigi. Pożar pochłonął także ulicę Kanoniczą i Grodzką. Zajęte ogniem były: Wieliczka, Konin, Bełz, Chełm, Lubomla i Sandomierz. Padały zwięrzęta gospodarskie, które nie miały dostępu do wody, a trawę wypaliło słońce.
Petera Eschenloer był kronikarzem z będącego wówczas pod czeskim panowaniem Śląska. Pod rokiem 1473 zanotował, że wystąpił skrajnie niski stan wody na Odrze. To z kolei uniemożliwiło pracę wodnym młynom. Natomiast Kaspar Borgeni w Rocznikach głogowskich podał, że od 4 kwietnia do 22 września nie spadł deszcz. To oznaczało, że susza trwała 6 miesięcy.
Rok 1540
Susza jaka wystąpiła w Europie w 1540 roku, w tym w Polsce, była suszą tysiąclecia. Jej przebieg znamy dzięki zapiskom pogodowym polskiego astronoma pochodzącego z Olkusza, Marcina Biema. Wynika z nich, że w 1540 roku była taka posucha, że owoce nie chciały rosnąć, a zboża bardzo szybko dojrzały. Od wiosny do października nie padał deszcz. W tym czasie w Europie prawdopodobnie panowały temperatury wyższe o ok. 5-7 °C w porównaniu do średnich temperatur w XX wieku.
Zaobserwował także, że słońce często zachowywało przez cały dzień czerwonawy kolor, co było skutkiem obecności dymu w powietrzu. Pożarów było wiele, m.in. w takich miastach jak Kwidzyn, Welawa, Gąbin na Mazowszu, Radzyń Podlaski, Iława i Szczecinek.
Wiemy również, że w tym okresie w Wielkopolsce poziom rzek był wyjątkowo niski, wyschły strumyki, stawy i studnie, a ziemia obróciła się w pył. Odra miała zmienić kolor na zielony, prawdopodobnie w wyniku rozwoju glonów w wysokich temperaturach. Zwierzęta padały z braku wody, a do szczęśliwców należeli Ci, którzy pędzili bydło po kilka kilometrów do niewyschniętych zbiorników wodnych.
Czytaj także → Najgorętsze lato w nowożytnych dziejach. W 1540 Europę nawiedziła susza tysiąclecia
Rok 1590
Zima poprzedzająca suszę była bardzo ostra, czego przejawem było zamarzanie rzek. Jeszcze na początku maja gdzieniegdzie w Polsce występował mróz. Sytuacja diametralnie zmieniła się pod koniec maja. Wówczas w Polsce rozpoczęły się upały, które trwały przez wiele tygodni. Wysokie temperatury i brak opadów doprowadziły do wyschnięcia rzek. Poziom Wisły był tak niski, że miejscami można było przejść przez nią w bród.
Rok 1676
Kolejna ekstremalna susza wystąpiła w Polsce w 1676 roku. Wówczas na Pomorzu przez całe lato padało ledwie dwa razy. Susza doprowadziła do strat w uprawach zbóż, owoców i warzyw. Na Podolu było tak gorąco, że słońce dosłownie wypalało zboże na polach. Jan Antoni Chrapowicki, pisarz ziemski smoleński, a także sekretarz królewski prowadził dziennik. Był autorem Dyjariusza..., w którym między innymi zapisywał informacje o pogodzie. Wynika z nich, że w 1676 roku opady były najmniejsze z okresu 1656-1684.
Rok 1683-1684
Spore susze wystąpiły także w 1683 i 1684 roku. W 1684 roku trwała od czerwca do września, gdy w tym okresie praktycznie nie padał deszcz. Wiemy, że spowodowała znacznie słabsze zbiory i doprowadziła do wyschnięcia wielu rzek i zbiorników wodnych. To z kolei spowodowało spadek pogłowia bydła, które nie miało ani dostępu do trawy ani do wody. To natomiast było przyczyną wzrostu cen artykułów spożywczych, zwłaszcza w miastach. Dlatego w obawie przed klęską głodu spowodowanego suszą, król Jan III Sobieski wydał zakaz wywozu zboża z Polski.
Rok 1921
Suszy w 1921 roku towarzyszyły najwyższe temperatury jakie zostały zanotowane na ziemiach polskich. W Prószkówie (opolskie) zanotowano 40,2 °C, a w Zbiersku (wielkopolskie) 40,0 °C. Nigdy później nie zanotowano w Polsce temperatury powietrza wynoszącej 40,0 °C lub więcej. Wysokie temperatury wystąpiły także w Pętkowie (wielkopolskie) 39,6 °C, Łowiczu (łódzkie) 38,9 °C oraz Poznaniu 38,7 °C.
W wielu regionach Polski nie padało przez kilka tygodni. To, przy tropikalnych temperaturach, spowodowało straty w rolnictwie. Najbardziej ucierpiały warzywa okopowe.
Susza objęła swoim zasięgiem całą Europę i znaczną część Azji. Toteż ekstremalna susza przyczyniła się do klęski głodu m.in. w Tatarstanie (1921-1922) oraz wielkiego głodu na Ukrainie (1921-1932).
Ponadto w XX wieku susze wystąpiły w Polsce także w latach: 1904, 1913, 1930-1931, 1943, 1953-1954, 1959, 1963-1964, 1983, 1992-1994.
Czytaj także → Najgorętsze lato w historii Polski. W 1921 roku było ponad 40 stopni w cieniu
Bibliografia:
- A. Frey, Europas vernichtende Jahrtausenddürre, spektrum.de, 2018.
- H. Lorenc, Susze i opady maksymalne w Polsce, Seminarium PK GWP, 2011.
- J. Markowska, L. Radczuk, Co naukowcy wiedzą o suszach?, „Głos Uczelni”, Wrocław 2016.
- R. Przybylak, P. Oliński, M. Koprowski, J. Filipiak, A. Pospieszyńska, W. Chorążyczewski, R. Puchałka, H. P. Dąbrowski, Droughts in the area of Poland in recent centuries in the light of multi-proxy data, „Climate of the Past”, 16(6), 2020.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
195-1954 - tysiąc lat trwająca susza, to musiało być coś!
bardzo przydatny artykuł