DO WYGRANIA: „100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu”


Nakładem Wydawnictwa Zona Zero ukazała się książka 100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu autorstwa Krzysztofa Jabłonki. W naszym konkursie można wygrać aż trzy egzemplarze tej wyjątkowej publikacji!

Zadanie konkursowe

By mieć szansę na wygraną egzemplarza książki 100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu, należy w terminie do 30 lipca 2021 r. do godz. 12:00 odpowiedzieć prawidłowo na trzy pytania pytania:

  1. Wymień nazwy trzech okrętów biorących po stronie polskiej udział w bitwie pod Oliwą.
  2. W tej polsko-szwedzkiej bitwie po ostrzale z muszkietów poważnie ranny został szwedzki król. O której bitwie mowa?
  3. Jak nazywa się Polak, który podczas bitwy o Anglię, tylko jednego dnia zestrzelił 5 niemieckich samolotów?

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: redakcja@historia.org.pl z dopiskiem w tytule „Konkurs”. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi zostaną poddane losowaniu. Laureaci o wygranej poinformowani zostaną w ciągu siedmiu dni po zakończeniu konkursu.

Wyniki opublikujemy na tej stronie. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem, a także z naszą polityką prywatności.

Nagrody

Trzy egzemplarze książki autorstwa Krzysztofa Jabłonki pt.: 100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu ufundowane przez Wydawnictwo Zona Zero.

O książce

Co nazywamy bitwą polską?

  • Gdy bitwa była toczona przez Polaków i na terytorium polskim - jak bitwa pod Grunwaldem.
  • Gdy Polacy stanowili część sił sojuszniczych rozgrywających batalię nawet poza Polską, jak w bitwie pod Wiedniem czy o Monte Cassino.
  • Gdy bitwa nie była w pełni polska, ale uczestniczyli w niej Polacy lub mieszkańcy ziem polskich, jak w bitwie pod Wogastisburgiem czy pod Borodino.
  • Gdy udział Polaków był znikomy, walczyli w niej ubrani w obce mundury, ale bitwa toczyła się na ziemiach polskich i pole bitwy leży na obecnym terytorium naszego kraju - jak bitwa pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 r.

Ponad 100 bitew, ponad 100 map i planów, ponad 1000 zdjęć i ilustracji. Zapis triumfów i wielkich klęsk. Polskie Termopile. Wiekopomne zwycięstwa; jak bitwa pod Hodowem, w której 400 husarzy i pancernych oparło się stukrotnie większym siłom tatarskim i pod Kircholmem, gdzie wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły ponad trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką.

Bitwy bratobójcze - jak ta pod Mątwami, i tragiczne klęski, jak pod Cecorą i Batohem. Najsłynniejsze bitwy w cudzej służbie - jak pod Somosierrą. A wreszcie - największe batalie ratujące Europę - bitwy pod Legnicą, Chocimiem i Wiedniem oraz Bitwa Warszawska.

O autorze

Krzysztof Jabłonka- urodził się w 25 lipca 1951 r. w Warszawie. Jest absolwentem Liceum pw. św. Augustyna i Uniwersytetu Warszawskiego, a także uczestnikiem semina­riów prof. Andrzeja Zahorskiego, Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Krzyża oraz ruchu ekumenicznego Warszawy. Po ukończeniu studiów odbył pieszą wędrówkę po Europie i do­tarł do Wspólnoty Ekumenicznej w Taize (w Burgundii, we Francji), gdzie reprezentował Polskę i wszystkie kraje Wschodu podczas Soboru Młodych zwołanego do Taize, w 1974 r. W latach 1975 -1978 robił doktorat, jednocześnie pracował w Zakładzie Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. W 1977 r. uczestniczył w wyprawie alpinistycznej na Monte Rosę i Matterhorn w Alpach Penińskich. Został relegowa­ny z uniwersytetu za poparcie dla działaczy NSZZ w 1978 r. W latach 1981-1985 pracował w podziemiu. Był wykładow­cą w Studium Kultury Chrześcijańskiej przy kościele św. Trójcy w Warszawie. Wykładał nieocenzurowane dzieje Polski na piel­grzymkach i w podziemiu dla środowisk robotniczych i nauczycielskich. Od 1985 r. był nauczycielem historii i wychowawcą w Szkole Podstawowej nr 5 na Bielanach. Od 1990 r. wspierał czynnie walkę Litwy o niepodległość z ramienia Klubu Miłośników Litwy. Od 1991 r. naczelnikiem Wydziału Wschodniego Departamentu Europy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorem aktów ponownego uznania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii. Negocjatorem i współautorem dwóch umów międzynarodo­wych: katyńskiej z Rosją i charkowskiej z Ukrainą „O ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojny i represji totalitarnych”. Był konsulem RP w Moskwie (1993/1994), Charkowie (1997-1999), Grodnie (1999-2000). Ponownie był nauczycielem historii - w Kolegium św. Stanisława Kostki, Liceum im. Jana Pawła li w Łomiankach i Cecylii Zyberk-Plater w Warszawie. Badacz Syberii, członek Komitetu Syberyjskiego PAN, stały współpracownik Bolesława Szostakowicza, polskiego profesora z Uniwersytetu w Irkucku. Uczestnik wypraw na Kamczatkę (2006), na Jenisjej i Bajkał (2007), do Buriacji (2008) i Chakasji (2009), na Ałtaj (2010) i Ural (2011). Członek „Komitetu Katyńskiego„, „Kręgu Pamięci Narodowej” oraz Fundacji Kościuszkowskiej, „Caecilianum” i „Polonia-Ruthenia”, organizującej spotkania polskich i ukraińskich nauczycieli historii oraz objazdy naukowe po Ukrainie. Członek spółdzielni Radia Wnet i redaktor jego audycji historycznych. Starosta wspólnoty ormiańsko-katolickiej, współpracownik „Armenian Foundation” w redagowaniu jej programów historycznych. Prezes Centrum Informacyjnego powołanego na stulecie Bitwy Warszawskiej i cudu nad Wisłą. Inspirator sprowadzenia do Polski dwóch chat syberyjskich polskich zesłańców z Tunki, miejsca zesłania Józefa Piłsudskiego. Autor książki Wielkie bitwy Polaków i 10 mniejszych prac historycznych.

Tytuł: 100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu
Autor: Krzysztof Jabłonka
Wydawnictwo: Zona Zero
ISBN: 9788366814035
Liczba stron: 464
Data premiery: 29 kwietnia 2021 r.
Cena okładkowa: 199,90 zł


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

1 komentarz

  1. Gall Anonim pisze:

    Nadal nie ma rozwiązania i wynik konkursu

Zostaw własny komentarz