Liverpool został wykreślony z listy światowego dziedzictwa UNESCO


Liverpool stracił wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powodem usunięcia z listy nadbrzeża Liverpoolu były inwestycje, które zmieniły jego historyczny charakter.

Historyczne nadbrzeże Liverpoolu w 2021 r., na fotografii widoczne nowoczesne budynki, które były jednymi z powodów odebrania miastu wpisu na listę / fot. Phil Nash from Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0 & GFDL

W 2004 r. sześć obszarów znajdujących się w historycznym centrum oraz w porcie Liverpoolu zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Liverpool znajdował się na liście ponieważ w XVIII i XIX wieku był jednym z głównych centrów światowego handlu. Miasto odgrywało także ważną rolę w budowie potęgi Imperium Brytyjskiego. Miasto miało także pionierski wkład w rozwój nowoczesnej technologii portowej, systemów transportu i zarządzania portem. W miejscach wpisanych na Listę znajdują się licznie ważne gmachy handlowe, miejskie i publiczne, łącznie z Miejską Salą Reprezentacyjną Świętego Jerzego.

Powodem usunięcie Liverpoolu była budowa nowoczesnych obiektów w obrębie miejsc objętych wpisem. Dodatkowo władze miasta zgodziły się na budowę stadionu piłkarskiego w jednym z historycznych doków położonych nad brzegiem rzeki Mersey. UNESCO uznało, że taka silna ingerencja w historyczną strukturę zabudowań stoi w sprzeczności z ideałami organizacji.

Tym samym Liverpool jako trzecie miejsce na świecie utraciło wpis na liście UNESCO. Wcześniej wykreślono z niej Dolinę Łaby w Dreźnie oraz Arabskie Sanktuarium Oryksa w Omanie. Tam także powodem usunięcia z listy była nadmierna ingerencja w historyczny krajobraz.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz