„Bohaterowie Auschwitz” T. Kowalik, P. Słowiński - premiera


Nakładałem Wydawnictwa Fronda ukazała się książka autorstwa Teresy Kowalik i Pawła Słowińskiego pt.: „Bohaterowie Auschwitz”. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Historia.org.pl - Polski portal historyczny.

Materiały wydawcy

Bohaterowie Auschwitz to opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu. Oporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda działalność, która stwarzała wrażenie, że więźniowi pozostało coś z dawnej osobowości i indywidualności.

KL Auschwitz to bezmiar ludzkiego cierpienia, poniżenie, rozpad osobowości i heroiczne próby ocalenia własnej tożsamości. Świat odwróconego Dekalogu. Świat odwróconych ludzkich wartości. Świat bez nadziei, bez litości dla innych, świat bez Boga. Przykazaniami tego świata było: „zabijaj„, „kradnij„ albo też ”mów fałszywe świadectwo”.

Trzeba było niezwykłego męstwa, charakteru i opanowania, żeby być po prostu człowiekiem, kiedy przychodził głód, praca ponad siły, groźby i szantaże. Próba przeżycia w warunkach panujących
w KL Auschwitz bez zeszmacenia się, już była bohaterstwem.

To opowieść o ludziach, którzy będąc tylko ziarnkami piasku rzuconymi w tryby wielkiej machiny terroru, potrafili skutecznie dobro przeciwstawić złu i tą drogą ocalić miłość, wiarę i nadzieję tam, gdzie inni zatracili nawet swoje człowieczeństwo.

  • Ochotnik do piekła - WITOLD PILECKI
  • Bohater heroicznego czynu - MAKSYMILIAN KOLBE
  • Zapomniany troskliwy lekarz - JÓZEF BELLERT
  • Anioł z Auschwitz - STANISŁAWA LESZCZYŃSKA
  • „Pielęgniarka” z misją - IRENA WIŚNIEWSKA
  • Krokusy - BRONISŁAW CZECH
  • Bokser, śmierć i szczęście - TADEUSZ „TEDDY” PIETRZYKOWSKI
  • Obozowa podpora duchowa - SABINA NAWARA
  • Uciekinierzy z Auschwitz

O autorach:
Teresa Kowalik
- urodzona w 1956 roku w Jaszczwi, województwo podkarpackie. W 1980 roku ukończyła Uniwersytet Śląski na wydziale filologii romańskiej. Z zawodu jest nauczycielką języka włoskiego
i francuskiego. Mieszka w Katowicach.

Przemysław Słowiński - urodził się w 1959 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, wykonywał wiele zawodów. Autor wielu książek biograficznych, w tym publikacji „Antoni Gaudi. Czarodziej architektury„ oraz ”Nikola Tesla. Władca piorunów”.

Tytuł: „Bohaterowie Auschwitz”
Autorzy: Teresa Kowalik, Przemysław Sławiński
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-8079-631-7
Data premiery: 3 sierpnia 2021 r.
Cena okładkowa: 44,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz