„Pola Chwały 2021” - zaproszenie


Tematem przewodnim odbywających się w dniach 24-26 września „Pól Chwały” będzie 400. rocznica bitwy pod Chocimiem. Z tej okazji wiek XVII będzie szczególnie bogato reprezentowany podczas imprezy. W programie znalazły się m.in. pokazy husarii i artylerii z tego okresu, a także prezentacja olbrzymiej dioramy, na której zostanie przedstawiony przebieg bitwy chocimskiej. Muzycznym przebojem imprezy będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Materiały partnera

Tegoroczna impreza będzie już 15. edycją Pól Chwały. Tradycyjnie są na niej reprezentowane wszystkie epoki, ale w związku z 400. rocznicą bitwy pod Chocimiem, w której armia pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza pokonała Turków, szczególnie bogato zostanie zaprezentowany wiek XVII. Małopolska Chorągiew Husarska i Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej – Dexstrarius zaprezentują uzbrojenie i pokazy konne husarii, a Korpus Artylerii Najemnej pokaże repliki armat i muszkietów oraz pełne wyposażenie pomocnicze, a podczas pokazu przybliży publiczności obsługę puszkarską i strzelecką. Będzie można także zwiedzić obozy Banitów Zamojskich oraz Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.

Bitwa chocimska zostanie odtworzona na olbrzymiej dioramie, czyli trójwymiarowej makiecie, na której widzowie będą mogli obserwować przemieszczanie się oddziałów uczestniczących w bitwie oraz wysłuchać komentarza, który wyjaśni wszystkie szczegóły tego  starcia.

Pozostałe grupy rekonstrukcyjne będą przedstawiały broń, umundurowanie i sztukę wojenną od starożytności po czasy współczesne. Na terenach zielonych wokół niepołomickiego Rynku i zamku rozłożą swoje obozy, które będzie można zwiedzać przez cały czas trwania imprezy. Jednocześnie na hipodromie poniżej zamku będą się odbywać pokazy walk z poszczególnych epok. W niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W sobotę na Zamku Królewskim w Niepołomicach w ramach programu Dziedziniec Sztuki odbędą się pokazy i warsztaty tańców XVII i XVIII wieku, a także wykłady poświęcone modzie tego okresu. O godz. 19.00 przeniesiemy się w klimat lat 20. dzięki wyjątkowemu koncertowi Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a dzień zakończy uroczysty Bal 15-lecia Pól Chwały.

 Od kilku lat imprezie towarzyszy konferencja naukowa – w tym roku jej tematem będą normy społeczne, doświadczenia i relacje kulturowe okupacji wojskowych na przestrzeni dziejów.

Historia Pól Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz