W IPN-ie powstało Biuro Nowych Technologii


Z inicjatywy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego powstaje Biuro Nowych Technologii. Podczas konferencji prasowej 13 września 2021 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie dyrektor Biura Magdalena Hajduk przedstawiła jego kluczowe założenia i cele strategiczne.

Od lewej: Magdalena Hajduk – dyrektor Biura Nowych Technologii, dr Karol Nawrocki – prezes IPN, Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Konferencja prasowa na temat powołania Biura Nowych Technologii – 13 września 2021 / fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Jednym z głównych zadań powołanego Biura Nowych Technologii jest docieranie do młodych ludzi z wartościowym, ale też atrakcyjnym cyfrowo przekazem historycznym, który trafi do ich wrażliwości i przede wszystkim zainteresuje opowieścią o historii.

„Edukacja prowadzona przez IPN będzie inkluzywna; skierowana do wszystkich. W ciągu ostatnich 20 lat wyrosło całe pokolenie Polaków, którego nie dotyczą kwestie lustracyjne, a które wciąż czeka na skuteczny przekaz edukacyjny. Zadaniem Biura Nowych Technologii będzie multimedialny, edukacyjny przekaz skierowany do młodego pokolenia Polaków” – mówił podczas konferencji prezes IPN dr Karol Nawrocki

Projekty będą wykorzystywały najnowsze technologie informatyczne, spełniając walory edukacyjne. IPN udostępni je na komputerach, smartfonach, tabletach czy goglach VR.

„Historia musi odczytywać znaki czasu. Znakiem czasu są nowe technologie, które skłaniają nas do poszukiwania nowych ścieżek dotarcia z historycznym przekazem do młodego pokolenia” – zauważył przezes Nawrocki

Projekty posłużą nauczycielom, m.in. w przygotowywaniu nowatorskich lekcji historii wspieranych przez technologie oparte na wirtualnej rzeczywistości. Strefy nowych technologii powstaną także w oddziałach IPN.

Nie zabraknie projektów edukacji teatralnej oraz półkolonii historycznych aktywizujących dzieci i młodzież do nauki historii za pomocą sztuki oraz multimedialnych projektów edukacyjnych. Biuro planuje także współpracę z uczelniami technicznymi w celu realizacji wspólnych projektów ze studentami.

„Czeka nas cyfrowa transformacji w IPN. Popyt na nowe technologie wymusza dostosowanie się do nowego audytorium. Półkolonie historyczne czy przedstawienia teatralne pomogą kształtować tożsamość historyczną już od najmłodszych lat” – powiedziała dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk

Zapis konferencji jest dostępny na kanale IPNtv, w serwisie YouTube.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz