Premiery filmów historycznych w 2022 r. Zapowiedzi, zwiastuny i terminy premier


Rok 2022 także zapowiada się bardzo interesująco dla fanów kina historycznego. Przygotowaliśmy dla Was wybór tytułów historycznych, kostiumowych i biograficznych oraz innych produkcji związanych z historią, które ukażą się w 2022 roku.

Lista będzie aktualizowana.

Styczeń

Benedetta

reżyseria: Paul Verhoeven
scenariusz: David Birke, Paul Verhoeven
produkcja: Belgia, Francja, Holandia
premiera w Polsce: 7 stycznia 2022 r.

Klasztor w XVII-wiecznych Włoszech zmaga się z poważnymi problemami. Jedna z zakonnic cierpi na niepokojące wizje religijne i erotyczne. Wzbudzają one obawy Watykanu, który przeprowadza własne śledztwo. W jego trakcie wychodzi na jaw, że Bernadetta (Virginie Efira) uprawiała seks z jedną z zakonnic. Ta twierdzi jednak, że została opętana przez demona Splenditello.

Gierek

reżyseria: Paul Verhoeven
scenariusz: David Birke, Paul Verhoeven
produkcja: Belgia, Francja, Holandia
premiera w Polsce: 7 stycznia 2022 r.

Akcja filmu toczy się w latach 1970–1982, od momentu, kiedy Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania. W zamyśle twórców ma pokazać Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego mają być istotną częścią tej historii.

Luty

Oczy Tammy Faye

reżyseria: Michał Węgrzyn
scenariusz: Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki, Rafał Woś, Janusz Iwanowsi,
produkcja: Polska
premiera w Polsce: 21 stycznia 2022 r.

Film „Oczy Tammy Faye” przybliża niezwykłą historię sukcesów i niepowodzeń telewizyjnej ewangelistki Tammy Faye Bakker. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia Tammy Faye i jej mąż Jim Bakker zbudowali od podstaw największą na świecie religijną sieć medialną oraz chrześcijański park rozrywki. Tammy cieszyła się szczególnym szacunkiem, głosząc przesłanie miłości, akceptacji i prawa do szczęścia. Do legendy przeszła nie tylko jej otwartość i życzliwość wobec ludzi z różnych środowisk, ale również jej wyjątkowy głos i charakterystyczny makijaż. Jednak nieprawidłowości finansowe, intrygi konkurentów oraz skandale doprowadziły do upadku misternie skonstruowanego imperium.

Marzec

Sonata

reżyseria: Bartosz Blaschke
scenariusz: Bartosz Blaschke
produkcja: Polska
premiera w Polsce: 4 marca 2022 r.

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak - chociaż wspomagany nowoczesną technologią - spełni swoje marzenie. Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.

Kwiecień

The Northman

reżyseria: Robert Eggers
scenariusz: Robert Eggers, Sjón Sigurdsson
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera na świecie: 6 kwietnia 2022

„The Northman” to thriller pokazujący historię księcia Wikingów, który szuka zemsty na mordercach ojca.

Wrzesień

White Bird: A Wonder Story

reżyseria: Marc Forster
scenariusz: Mark Bomback
premiera na świecie: 16 września 2022

W czasie II WŚ żydowska dziewczynka jest ukrywana przed Nazistami przez francuską rodzinę z małym chłopcem.

Inne filmy

Dokładne daty premiery poniższych filmów nie są jeszcze znane:

  • Cleopatra
  • Babylon
  • Kitbag
  • Killers of the Flower Moon
  • Jim Jones
  • Untitled Elvis Presley Project
  • The Pale blue Eye
  • Reagan & Gorbachev
  • Elvis

* * *

Kliknij tutaj i zobacz najnowsze informacje, zapowiedzi, zwiastuny i inne przygotowane przez nas materiały ze świata filmów historycznych i kostiumowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz