Powołano spółkę, która odbuduje Pałac Saski w Warszawie. Prezesem Jan Edmund Kowalski


Wicepremier Piotr Gliński podpisał akt założycielski spółki Pałac Saski. Spółka została powołana w celu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Jej prezesem został Jan Edmund Kowalski.

Pałac Saski w Warszawie w 1934 r.

Powołana spółka ma zapewnić nie tylko sprawną odbudowę, ale również efektywne zarządzanie ważnymi, historycznymi nieruchomościami. Wicepremier na uroczystości wskazał, że zgodnie z założeniami ustawy, obiekty będą siedzibą dwóch bardzo ważnych instytucji państwowych: Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Będzie to również miejsce przeznaczone na cele kulturalno-edukacyjne, dostępne dla wszystkich.

Spółka celowa została powołana zgodnie z zapisami Ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Powierzenie zadania wyspecjalizowanemu podmiotowi ma usprawnić proces odbudowy, a także zapewnić efektywność zarządzania.

Prezesem spółki został Jan Edmund Kowalski. Wcześniej jako dyrektor Biura Programu „Niepodległa” odpowiadał za koordynację obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz realizację Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Obiekty, powstałe w wyniku realizacji inwestycji, zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów, prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną. Odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego przywróci blask jednego z centralnych miejsc Warszawy. Pałac Saski, Pałac Brühla oraz trzy kamienice przy ul. Królewskiej: o dawnych adresach nr 6, 8 i 10/12 będą dopełnieniem koncepcji urbanistyczno-architektonicznej stolicy – Osi Saskiej.

Zarząd i Rada Nadzorcza Spółki

Powołaną Spółką kierować będzie zarząd składających się z trzech członków:

 • Prezes - Jan Edmund Kowalski
 • Wiceprezes ds. finansowych - Robert Cicirko
 • Członek zarządu - Robert Bernisz

Członkami Rady Nadzorczej Spółki zostali:

 • prof. Rafał Wiśniewski
 • dr hab. Małgorzata Podrecka
 • Michał Olszewski
 • Robert Chmielarczyk
 • Michał Pelczarski
 • Grzegorz Kłoczko

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. mami pisze:

  Jan Edmund Kowalski? Kolejny specjalista bez kwalifikacji?

 2. he he he he pisze:

  A wewnątrz pewnie będzie Muzeum PiS z obowiązkowym wysłuchaniem wykładu o bohaterstwie Wodza Narodu podczas Stanu Wojennego.

  • Gość pisze:

   Rozumiem, że już wiesz co będzie w środku i już teraz krytykujesz to, o czym nie masz bladego pojęcia. Załóż swoją partię i idź strajkować.

Zostaw własny komentarz