Holandia kupiła obraz De Vaandeldrager Rembrandta za 175 mln euro. Po latach wróci do kraju |
Holenderski rząd zdecydował się na zakup za 175 mln euro obrazu Rembrandta De Vaandeldrager. Do tej pory dzieło znajdowało się w zbiorach francuskiej rodziny Rothschildów.
De Vaandeldrager to autoportret Rembrandta, w którym przedstawił siebie jako chorążego z okresu wojny osiemdziesięcioletniej. Skutkiem tego konfliktu było uzyskanie przez Holandię niepodległości. Z tego względu dla Holendrów dzieło ma wyjątkowe znaczenie. Wcześniej obraz znajdował się w zbiorach króla Anglii, a w 1844 r. do rodziny Rothschildów, która teraz sprzedała ten obraz rządowi Holandii.
Rembrandt pozostawił po około 300 obrazów olejnych. Trzy z nich znajdują się w Polsce. Są to Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem (Muzeum Czartoryskich w Krakowie), Uczony przy pulpicie, znany i Dziewczyna w ramie obrazu (Zamek Królewski w Warszawie). Obraz De Vaandeldrager będzie pokazywany w Rijksmuseum w Amsterdamie. Znajduje się w niej kolekcja zawierająca ponad 2000 obrazów holenderskich mistrzów, w tym obok Rembrandta takich artystów jak Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer i Jan Steen.
W 2016 r. polski rząd za zakup całej kolekcji Czartoryskich wydał kwotę 100 mln. Znajdował się w niej oprócz wspomnianego dzieła Rembrandta także obraz Leonardo da Vinci Dama z łasiczką.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.