Włosi starają się o wpisanie espresso na listę dziedzictwa UNESCO


Włochy złożyły do UNESCO wniosek o wpisanie kawy espresso na listę światowego dziedzictwa niematerialnego. W 2017 r. na taką listę została wpisana sztuka wypieku pizzy neapolitańskiej.

Espresso na liście UNESCO

Luigi Bezzera i „caffe espresso” na wystawie Expo 1906 w Mediolanie

Dla Włochów espresso to znacznie więcej niż zwykły napój. Wspólne picie espresso to towarzyski rytuał, który jest częścią spotkań i dyskusji na przeróżne tematy od polityki po sport. Dodatkowo to właśnie we Włoszech powstał pierwszy ekspres do espresso. Dlatego włoski rząd przedstawił wniosek o wpisanie espresso na listę światowego dziedzictwa niematerialnego.

Według włoskiego Instytut Espresso, który promuje ten napój aż 90% Włochów codziennie pije filiżankę espresso. Instytut zajmuje się także certyfikowaniem mieszanek kawy, sprzętu i personelu, tak by podawane espresso było jak najbardziej idealne i odpowiadające przyjętym standardom. Te między innymi dotyczą cremy, czyli pianki znajdującej się na górze przygotowanego espresso. Powinna być jednolita, a także utrzymywać się co najmniej 2 minuty od momentu nalania kawy do porcelanowej filiżanki.

Espresso czyli co?

Espresso to jeden ze sposobów przygotowywania kawy, do czego służy specjalny ekspres. W trakcie parzenia przez ekspres przepuszcza się 25-35 ml gorącej wody pod ciśnieniem ok. 9 barów przez drobno zmielone ziarna kawy. Najczęściej kawę espresso stanowi mieszanka kilku gatunków kaw.

Historia espresso

Historia espresso związana jest z Włochami. Tam w 1901 r. mediolański wynalazca Luigi Bezzera stworzył pierwszy ekspres do espresso. W 1903 r. jego patent został kupiony przez Desiderio Pavoni, który założył firmę La Pavoni i zaczął produkować ekspresy do kawy na skalę przemysłową. Początkowo produkował jedną maszynę dziennie w małym warsztacie przy Via Parini w Mediolanie. Znaczącego udoskonalenia procesu parzenia kawy w ekspresie dokonał w 1947 r. Giovani Achille Gaggia, który zmodyfikował system podgrzewania. Do dzisiaj firmy trójki włoskich wynalazców produkują swoje ekspresy.

Źródło: theguardian.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ania pisze:

    Bardzo dobry pomysł, powinni też zgłosić cappuccino. 🙂

Zostaw własny komentarz