Historia SWIFT. O utworzeniu Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej


SWIFT to międzynarodowe stowarzyszenie świadczące usługi związane z realizacją transakcji finansowych i płatności pomiędzy bankami i innymi instytucjami finansowymi na całym świecie. Powstało w 1973 r. w Belgii. 

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) zostało założone 3 maja 1973 r. w Brukseli. Jej pierwszym dyrektorem został Carl Reuterskiöld, który przed objęciem tej funkcji był wiceprezesem międzynarodowego działu bankowości i kart ds. systemów i komunikacji w American Express.

SWIFT zostało założone przez 239 banków z 15 krajów. Przed utworzeniem tej organizacji międzynarodowej rozliczenia finansowe były przekazywane za pośrednictwem Teleksu. Główną przyczyną powołania SWIFT był strach przed tym, by transakcje międzynarodowe nie zostały zdominowane przez jeden podmiot, jaki był First National City Bank (FNCB) w Nowym Jorku. Dodatkowym bodźcem była chęć odejścia od powolnego, ręcznego i niezabezpieczonego systemu teleksowego, na bardziej niezawodny i zautomatyzowany system przesyłania transakcji. Dlatego inne banki w Stanach Zjednoczonych i Europie przygotowały alternatywny system transakcyjny.

SWIFT zaczął tworzyć wspólne standardy dla transakcji finansowych i systemu przetwarzania danych oraz światowej sieci komunikacyjnej. Stąd SWIFT jest jednocześnie nazwą systemu do międzynarodowych transakcji. Podstawowe procedury i zasady odpowiedzialności zostały uzgodnione w 1975 r., a pierwsza transakcja została wysłana w 1977 r. Do realizacji transakcji w ramach tego systemu konieczne są kody SWIFT zawierające od 8 do 11 znaków, które pozwalają na identyfikację konkretnej instytucji finansowej. Każda instytucja ma swój unikalny kod SWIFT.

Niecały rok po rozpoczęciu działalności SWIFT przetworzył łącznie 10 milionów zleceń. W 1983 r. z usług SWIFT korzystało ponad 1000 członków z 52 krajów. Tego samego roku SWIFT przetworzył już 46,9 mln zleceń, a do organizacji przystąpiły pierwsze banki centralne. Od 1987 r. SWIFT obecny jest na rynku papierów wartościowych.

Dzisiaj SWIFT to globalne stowarzyszenie będąca własnością jej członków. Udostępnia system płatności do rozliczania transakcji finansowych. Korzystają z niego przede wszystkim banki, domy maklerskie i giełdy. Jej członkami jest ponad 11 000 różnych instytucji finansowych. Obecnie prezesem SWIFT jest Yawar Shah z Pakistanu, a dyrektorem generalnym Javier Pérez-Tasso z Hiszpanii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz