Historia irygatora do zębów - co to jest i do czego służy?


Historia dbania o higienę jamy ustnej jest stara jak świat. Już neandertalczycy regularnie wydłubywali spomiędzy zębów resztki jedzenia za pomocą ostrego przedmiotu. Z kolei na bliskim Wschodzie i w Afryce Wschodniej popularnym sposobem czyszczenia zębów było używanie patyczków z drzewa arakowego zwanych miswak. W różnych historycznych tekstach możemy wyczytać, że już w II tys. p.n.e. do dbania o zęby namawiali greccy, rzymscy czy hinduscy lekarze. Wystawiali oni recepty na mikstury, mające wzmacniać zęby. Wśród składników zawartych w miksturach do płukania jamy ustnej można było znaleźć miód, mirrę oraz starte minerały, które miały wspomóc usuwanie nalotu z zębów. Jak widać początki świadomej higieny jamy ustnej sięgają bardzo daleko w przeszłość.

Dziś już wiemy, że stan zdrowia jamy ustnej ma duży wpływ na kondycję zdrowotną całego organizmu. Jeśli nie dbamy o zęby, wówczas nie tylko narażamy się na rozwój próchnicy czy choroby dziąseł, ale też na powstawanie innych poważnych chorób ogólnoustrojowych. Dlatego codzienne szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest tak bardzo ważne. Poza znaną wszystkim szczoteczką, pastą do zębów i nicią dentystyczną, do pielęgnacji jamy ustnej służy także irygator do zębów. Czym właściwie jest to urządzenie, do czego służy i kto je wynalazł? Wyjaśniamy!

Kto wynalazł irygator do zębów?

Irygator do zębów lub inaczej irygator dentystyczny to wcale nie taki nowy wynalazek. Powstał bowiem pod koniec lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego twórcami było dwóch Amerykanów - stomatolog dr Gerald Moyer i inżynier hydrauliki John Mattingly. Pomysł na stworzenie tego rodzaju urządzenia zrodził się w głowie stomatologa Geralda Moyera, który chciał pomóc swoim starszym pacjentom, zmagającym się z nawracającym zapaleniem dziąseł. Urządzenie miało wytwarzać strumień wody pod ciśnieniem, który byłby w stanie oczyszczać trudno dostępne miejsca przy dziąsłach, jednocześnie je masując. I tak w porozumieniu z inżynierem John’em Mattingly został skonstruowany pierwszy irygator do zębów, który początkowo był testowany tylko przez pacjentów Moyera, z bardzo pozytywnym efektem. Rok 1962 był przełomowy, ponieważ wtedy po raz pierwszy urządzenie do irygacji jamy ustnej zostało pokazane na corocznej konwencji dentystycznej w Dallas, wzbudzając duże zainteresowanie wśród obecnych stomatologów. Aby móc dystrybuować produkt na szerszą skalę, obaj wspólnicy założyli firmę Aqua Tec. Na początku irygatory były sprzedawane tylko w gabinetach stomatologicznych, z czasem zaczęły się pojawiać także w domach towarowych i w aptekach. Warto podkreślić, że od momentu pojawienia się irygatora dentystycznego na rynku, przeprowadzono liczne badania naukowe, by ocenić skuteczność jego działania, w kontekście leczenia chorób przyzębia czy w trakcie leczenia ortodontycznego.

Współczesne irygatory do zębów - jak działają?

Wynalezienie irygatora do zębów zrewolucjonizowało codzienną higienę jamy ustnej, szczególnie u osób, które miały problemy z dziąsłami. Dzięki temu urządzeniu wiele dokuczliwych objawów związanych z dziąsłami ustępowało, poprawiały się efekty leczenia periodontologicznego. Liczne badania naukowe potwierdzają, że regularna irygacja jamy ustnej zmniejsza zapalenie dziąseł, ich krwawienie oraz liczbę patogennych bakterii wywołujących choroby przyzębia.

Jak działa irygator dentystyczny? Najprościej mówiąc, irygator do zębów to urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje resztki pokarmowe, płytkę bakteryjną spomiędzy zębów i obszarów poniżej linii dziąseł, czyli z miejsc do których nie mają dostępu włókna szczoteczki. Wąski strumień z łatwością dociera do bardzo ciasnych i wąskich miejsc w jamie ustnej. Doskonale sprawdzi się więc u osób noszących aparat ortodontyczny, mosty, korony lub implanty. Irygatory posiadają możliwość regulacji siły ciśnienia wody, dzięki czemu łatwo dostosujemy ich działanie do stanu zdrowia i wrażliwości jamy ustnej. Wytwarzany przez irygator pulsujący strumień wody szczególnie ułatwia usuwanie bakterii i płytki nazębnej z okolic poddziąsłowych, co jest pomocne w leczeniu już istniejących stanów zapalnych czy chorób przyzębia.

Obecnie rynek oferuje pokaźny wybór irygatorów do zębów. Dzięki temu, każdy użytkownik dobierze wariant najbardziej odpowiadający jego potrzebom. Irygatory możemy podzielić na stacjonarne (sieciowe) lub bezprzewodowe (przenośne). Modele przenośne dzięki mniejszym rozmiarom doskonale sprawdzą się w podróży lub na wyjazdach służbowych. Nierzadko na wyposażeniu znajdziemy zestawy specjalistycznych końcówek - końcówki ortodontyczne, do kieszonek dziąsłowych czy do implantów.

Dla kogo irygator do zębów jest polecany?

Irygator do zębów to świetne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. W połączeniu na przykład ze szczoteczką soniczną pozwoli niezwykle skutecznie zadbać o czysty i zdrowy uśmiech. Warto po niego sięgnąć gdy:

  • nosimy stały aparat ortodontyczny lub posiadamy korony, mosty lub implanty,
  • mamy częste stany zapalne dziąseł lub zmagamy się z chorobą przyzębia,
  • jeśli posiadamy ciasno stłoczone uzębienie - irygator wraz z nicią dentystyczną pomogą skutecznie oczyścić wąskie przestrzenie między zębami,
  • mamy tendencję do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, szczególnie w obszarach poddziąsłowych.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z shop-dent.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz