Noc Muzeów w Poznaniu 2022. Zobacz tegoroczny program i listę muzeów


Tegoroczna Noc Muzeów w Poznaniu 2022 odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja 2022 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać poznańskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku;
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów 2022 znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ obowiązuje reżim sanitarny;
➤ z powodu pandemii wydarzenie może zostać odwołane lub uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie online;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

To też możecie Cię zainteresowaćMiłość w warszawskim getcie

Program Nocy Muzeów w Poznaniu 2022:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

al. Marcinkowskiego 9

Godziny otwarcia: 17.00–1.00

Wstęp: 1 PLN

– godz. 17.00

Muzealne podchody.

Zabawa dla rodzin z dziećmi od 6 lat. Zbiórka przy kasie MNP.

Prowadzenie: Paulina Broniewska.

– godz. 18.00

Spacer po Galerii Sztuki Polskiej XVI–XVIII w., z uwzględnieniem sali Staropolskiej Sztuki Funeralnej i najlepszej w Polsce kolekcji portretów trumiennych oraz wyjątkowych dzieł sakralnych.

Prowadzenie: Adriana Podmostko-Kłos

– godz. 18.30

Spacery edukatorów MNP – Arcydzieła sztuki europejskiej XVI–XIX w.

Prowadzenie: Kinga Sibilska

– godz. 19.00

Spacer po Galerii Sztuki Współczesnej tropem czterech artystów: Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Natalii LL i Magdaleny Abakanowicz.

Prowadzenie: dr Anna Borowiec

– godz. 19.30 (English)

Walk through the Gallery of European Art will be an opportunity to explore the outstanding collection of Atanazy Raczyński as well as other masterpieces of Italian, Spanish or Flemish artists. We will discover stories of the most important paintings from the collection and talk about the meanings that cannot be noticed at first glance.

Prowadzenie: Martyna Łukasiewicz

– godz. 19.30

Galeria Sztuki Polskiej od końca XVIII w. do 1945 r. – oprowadzanie po ekspozycji III piętra Nowego Gmachu, prezentujące zbiory malarstwa z kolekcji MNP z przełomu XIX i XX wieku.

Prowadzenie: dr Agnieszka Skalska

– godz. 20.00
Kolekcja sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Poznaniu jest nieduża, ale za to różnorodna. Obejmuje zabytki sztuki sakralnej pochodzące z Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Pomorza Zachodniego oraz Dolnego Śląska, a także pojedyncze przykłady plastyki południowoniemieckiej i lotaryńskiej. Podczas spaceru wspólnie odkryjemy najciekawsze eksponaty z epoki średniowiecza.
Prowadzenie: dr Patrycja Łobodzińska

Zapraszamy na spacer w języku ukraińskim prezentujący najważniejsze obiekty z kolekcji poznańskiego Muzeum Narodowego.

20.00. Юлія Філь, PhD, Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ
(dr Yulia Fil, Khanenko Museum, Kijów)
Запрошуємо на екскурсію, присвячену найважливішим предметам мистецтва з колекції Національного музею в Познані.
Екскурсія проводитиметься українською мовою.

– godz. 20.30
Spacery edukatorów MNP – Sztuka polska w kolekcji MNP
Prowadzenie: Zuzanna Sokołowska

– godz. 21.30
Gabinet Numizmatyczny – omówienie plakiet renesansowych znajdujących się na ekspozycji stałej w przestrzeniach Galerii Malarstwa Europejskiego.
Prowadzenie: dr Witold Garbaczewski

– godz. 22.00
Galeria Sztuki Starożytnej została pomyślana jako mała panorama starożytnych kultur śródziemnomorskich. Wśród naszych zbiorów znajdują się między innymi starożytności egipskie sięgające swoją chronologią kultury Nagada, popiersia rzymskich cesarzy, zabytki z Troi oraz przykłady greckiego malarstwa wazowego.
Prowadzenie: dr Wojciech Jenerałek

– godz. 22.30
Spacery edukatorów MNP – Top 10
Prowadzenie: Katarzyna Drozdowska-Sawińska

MUZEUM BRONI PANCERNEJ

ul. 3. Pułku Lotniczego 4
Muzeum czynne w godzinach 12:00-19:00.

MUZEUM HISTORII UBIORU

ul. Kwiatowa 14/2

Godziny otwarcia: 18.00–22.00
Wstęp: 1 PLN

W ramach Nocy Muzeów zaprezentujemy bieliznę historyczną. Wśród obiektów znajdą się zarówno oryginalne elementy garderoby, jak i reprodukcje.

CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA - Poznańskie Centrum Dziedzictwa

ul. Święty Marcin 78

– godz. 17.00–1.00 – Zwiedzanie ekspozycji głównej (ostatnie wejście o godz. 00.00)

Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2022.

Bilety będą wydawane od godz. 17.00 w holu Collegium Martineum w godzinach trwania wydarzenia. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki.

W sobotę standardowe zwiedzanie ekspozycji głównej będzie możliwe co 15 min. do godz. 15.00 (o godz. 15.00 ostatnie wejście przed rozpoczęciem Nocy Muzeów).

– Zwiedzanie budynku Collegium Martineum, godz. 16.00 i 18.00

Czas trwania ok. 90 min

Miejsce zbiórki: dziedziniec Collegium Martineum (wejście od strony ul. Kościuszki).

Zwiedzanie wyjątkowego gmachu Collegium Martineum kryjącego niezwykłą historię. Jego tajemnice odsłoni przed uczestnikami znawca tematu, prof. UAM, dr hab. Konrad Białecki.

Tu, gdzie dziś znajduje się gmach Collegium Martineum, na początku lat 30. XX w. w suterenach funkcjonowała tajna filia polskiego Biura Szyfrów, gdzie swą kryptologiczną karierę zaczynali późniejsi pogromcy Enigmy. Budynek był świadkiem wydarzeń poznańskiego Czerwca’56 i okupacji studenckiej z 1990 r., która doprowadziła do przekazania go na potrzeby Wydziału Historii UAM.

Liczba miejsc ograniczona – by móc wziąć udział w oprowadzaniu, należy pobrać uprzednio wejściówkę. Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasach Centrum Szyfrów Enigma od 10.05 od godz. 9.00 do 14.05 do godz. 15.00. Zwiedzanie nie obejmuje wejścia na ekspozycję CSE.

WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919

Odwach – Stary Rynek 3
Godziny otwarcia: 17.00–00.00 (ostatnie wejście do Muzeum o 23.30)
Wstęp bezpłatny

– godz. 17.30–21.00 – Lekcje żywej historii – przygotowane przez stowarzyszenie: Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich (przed Odwachem)

– godz. 18.00–21.00 – Projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego (sala kinowa Muzeum)

– Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919. Droga do Niepodległości”

Nowa wystawa stała Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.
Autorzy i kuratorzy wystawy: Marcin Wiśniewski, Jan Szymański, Jan Gruszka

– Wystawa czasowa: „Poległym na chwałę. Żywym na otuchę. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919 w międzywojniu”
Autor wystawy: Jan Gruszka

MUZEUM UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZ

Collegium Maius, ul. Fredry 10

– Adam Mickiewicz – NASZ PATRON – Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dokładnie 200 lat temu w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Na tę szczególną okazję przygotowaliśmy szereg atrakcji.

Gra miejska „Przechadzka z Adasiem”

Gra do pobrania podczas Nocy Muzeów (Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań)

(Upominki dla pierwszych 20 rodzin, które ukończą grę)

Oprowadzanie
(zbiórka: hol główny budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10)

– godz. 18.00, 19.30, 21.00 (czas oprowadzania ok. 30 minut)

Goście zostaną oprowadzeni po budynku Collegium Maius, mieszczącym się w centrum Poznania. Zostaną zaprowadzeni do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Podczas Nocy Muzeów zajrzymy m.in. do gabinetu rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Gości oprowadzi dyrektor Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. UAM, dr hab. Andrzej Gulczyński.

Prelekcje
(Sala Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry 10):

– godz. 20.00: dr Elzbieta Lijewska – Szlakiem Mickiewicza po Wielkopolsce (ok. 15 minut)

Prelegentka jest znawczynią i popularyzatorką związków Mickiewicza z Wielkopolską, pracuje jako adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej (Laboratorium Dokumentacji Literackiej), jest m.in. współredaktorka książki Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce.

– godz. 20.30: prof. UAM, dr hab. Andrzej Gulczyński – Jakie będzie Muzeum UAM?

Prelegent jest dyrektorem MUAM, badaczem europejskiej kultury prawnej, dziejów nauki i dziedzictwa Wielkopolski. Autor publikacji naukowych i redaktor serii „Dziedzictwo Wielkopolski„, „Wielkopolska dawniej i dziś. Studia, źródła i materiały„, ”Magistri Nostri. Profesorowie Wydziału Prawa Poznańskiego Uniwersytetu”. W latach 2014–2020 był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wystawy

– godz. 18.00–23.00
(korytarze Collegium Maius, ul. Fredry 10)

– „Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu”

Wystawa planszowa ukazująca związki A. Mickiewicza z Wielkopolską, prowadzone tu badania nad jego twórczością, nadanie imienia uniwersytetowi oraz sposoby kultywowania osoby Patrona.

– „Collegium Maius – Od Kolonizatorów do Polonistów”

Wystawa planszowa przedstawiająca historię jednego z najważniejszych budynków uniwersyteckiego w Poznaniu, będącego obecnie siedzibą Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Fotografie, dokumenty i cytaty przypomną dawne wydarzenia i pomieszczenia w miejscach.

Warsztaty dla dzieci (od 7 do 9 lat)

– Sala 226, Collegium Maius, ul. Fredry 10

– godz. 18.00, 19.30

Lalka, miś, klocki… – dawne i współczesne zabawki dziecięce – zapisy 61 829 47 40

Zabawki są najważniejszym przedmiotem dzieciństwa. Pełnią różne funkcje: ludyczną (zabawową), socjalizacyjną, wychowawczą, edukacyjną, terapeutyczną.

Celem warsztatów będzie przedstawienie nie tylko zabawek, którymi bawiły się dzieci w dawnych czasach, ale także tych współczesnych. Dzieci nauczą się, jak można w prosty sposób przygotować najprostsze przedmioty służące zabawie.

Warsztaty prowadzone przez zespół pod kierunkiem prof. Katarzyny Kabacińskiej-Łuczak i prof. Doroty Żołądź-Strzelczyk.

Zagadkowe zwiedzanie rodzinne

„W poszukiwaniu Mickiewicza” (rodzice z dziećmi) (hol Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań), wejście co 15 minut – zapisy 61 829 47 40

– godz. 17.00–21.00

Ćwicz swoją spostrzegawczość, poszukując wizerunków Adama Mickiewicza na terenie budynku Collegium Maius. Rozwiązując zagadki na trasie, dowiedz się ciekawych rzeczy o naszym patronie. Nie obawiaj się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki pomieszczeń, by móc trafić w miejsca, gdzie ukryte jest oblicze wieszcza.

Wszystkie instytucje biorące udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu:

 • MUZEUM NARODOWE W POZNANIU - Galeria Malarstwa i Rzeźby
 • MUZEUM NARODOWE W POZNANIU - Muzeum Sztuk Użytkowych
 • MUZEUM NARODOWE W POZNANIU - Muzeum Instrumentów Muzycznych
 • WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919
 • MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO - Czerwiec 1956
 • WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI - Schron Przeciwatomowy Dla Władz Miasta Poznania
 • WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI - Muzeum Uzbrojenia
 • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU - Pałac Górków
 • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
 • CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA - Poznańskie Centrum Dziedzictwa
 • TRAKT KRÓLEWSKO - CESARSKI - Poznańskie Centrum Dziedzictwa
 • BRAMA POZNANIA I GALERIA ŚLUZA - Poznańskie Centrum Dziedzictwa
 • MUZEUM BAMBRÓW POZNAŃSKICH
 • MUZEUM BRONI PANCERNEJ
 • MUZEUM INSTRUMENTÓW I PRZYRZĄDÓW GEODEZYJNYCH
 • MUZEUM ZIEMI UAM
 • MUZEUM UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA
 • MUZEUM FARMACJI
 • MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE - Akademia Lubrańskiego
 • ROGALOWE MUZEUM
 • MUZEUM UNITRY
 • MUZEUM HISTORII UBIORU

Więcej szczegółów i pełny program znajduje się tutaj.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. michael112 pisze:

  Pamiętam, jak w 2016 roku część miast zorganizowała NM w sobotę 14 maja, część 21 maja (układ dni tygodnia był ten sam co w tym roku). Do tego Kraków jak zwykle w piątek, nomen omen 13tego.
  Dzięki temu, mogłem przeżyć 3 noce muzeów jednego roku: 13.05 - Kraków, 14.05 - Warszawa (u siebie) i 21.05 właśnie Poznań.
  Może warto by wrócić do tego typu zróżnicowania terminów?

Zostaw własny komentarz