Plan modernizacji Wojska Polskiego ma 16 programów zakupu broni


Plan modernizacji technicznej Wojska Polskiego to 16 programów, w ramach których zostanie zakupiona broń dla polskiej armii.

Program HARPIA

Pozyskanie samolotu wielozadaniowego nowej generacji, który wprowadzi nową jakość w działaniach lotniczych. Samolot wielozadaniowy będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych sił powietrznych.

Program NAREW

Pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych, a także do niszczenia pocisków rakietowych. Przewidujemy rozległe wykorzystanie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz transfer technologii m.in. zdolność do produkcji rakiet.

Program KRUK

Pozyskanie nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych dla lotnictwa wojsk lądowych.

Program CYBER.MIL

W ramach programu operacyjnego CYBER.MIL pozyskamy krajowe narzędzia i oprogramowanie, które pozwoli nam przeprowadzać skuteczne operacje w cyberprzestrzeni oraz najnowocześniejsze, polskie technologie kryptograficzne. Będziemy korzystać przede wszystkim z możliwości Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Exatel, a na sam program zamierzamy przeznaczyć 3 miliardy złotych.

Program WISŁA

Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA będzie jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. 28 marca 2018 r. minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na realizację I etapu programu WISŁA. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.

Program PUSTELNIK

Pozyskanie wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych wraz z pociskami rakietowymi. Dzięki realizacji programu, Siły Zbrojne RP zostaną wyposażone w nowe, lekkie, niewymagające skomplikowanego szkolenia zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Program REGINA

Pozyskanie 155 mm dywizjonowych modułów ogniowych. Będzie to sprzęt zwiększający zdolność wsparcia ogniowego na szczeblu taktycznym. Wykonawcą jest Huta Stalowa Wola. W ramach Planu Modernizacji Technicznej planowane jest pozyskanie kolejnych modułów dywizjonowych.

Kompanijny moduł ogniowy 120 mm moździerzy samobieżnych RAK

Pozyskanie kilku kompanijnych modułów ogniowych w ramach modernizacji Wojsk Rakietowych iArtylerii. Moździerze produkowane są przez Konsorcjum HSW S.A. i ROSOMAK S.A.

Program HOMAR

Pozyskanie dywizjonowego modułu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zdolnego razić cele oddalone o 70-300 km.

Program MIECZNIK

Pozyskanie okrętu obrony wybrzeża, który ma zastąpić wycofywane ze służby jednostki oraz zwiększyć zdolność do współpracy w ramach sojuszniczych i koalicyjnych zgrupowań zadaniowych.

Program ORKA

Pozyskanie zdolności do rażenia celów nawodnych i podwodnych przez Okręt Podwodny Nowego Typu. Okręt ten zwiększy zdolność do efektywnego wykorzystania uzbrojenia oraz potencjału uderzeniowego okrętów w zakresie zwalczania celów nawodnych, podwodnych i lądowych, a także niszczenia lotniczych sił zwalczania okrętów podwodnych.

Program PŁOMYKÓWKA

Pozyskanie samolotów kompleksowego rozpoznania z powietrza.

Program GRYF

Pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej średniego zasięgu.

Program MUSTANG

Pozyskanie samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności.

Program WAŻKA

Pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych klasy micro przeznaczonych do użycia głównie w terenie zurbanizowanym. W yposażone w głowicę optoelektroniczną umożliwiającą obserwację w dzień i w nocy.

Program BORSUK

Wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP nowego wozu bojowego opartego na uniwersalnym modułowym podwoziu gąsienicowym, opracowanym i wytworzonym przez polski przemysł zbrojeniowy. Zastąpi m.in. wysłużony wóz bojowy konstrukcji radzieckiej BWP-1, będzie posiadał jednocześnie zdolności do pływania.

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. maciej pisze:

    gdzie ton jest?

Zostaw własny komentarz