F-35 dla polskich Sił Powietrznych. Ile ich kupimy, za ile, kiedy je dostaniemy i w jakiej wersji?


Polskie Siły Powietrzne otrzymają 32 wielozadaniowe samoloty myśliwskie F-35A. Pierwsze z nich przylecą do Polski w 2024 r.

Ile samolotów F-35A kupiła polska armia?

F-35A w trakcie lotu / fot. Noah Wulf, CC-BY-SA 4.0

Do polskich Sił Powietrznych trafią 32 samoloty F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Po tej dostawie Polska będzie dysponowała 80 amerykańskimi wielozadaniowymi samolotami myśliwskimi (posiadamy obecnie 48 samolotów F-16).

Co otrzymamy poza samolotami F-35A?

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, informatyczny system zarządzania eksploatacją oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. W skład pakietu logistycznego wchodzi m.in. sprzęt do naziemnej obsługi samolotów i wyposażenie pilotów, system szkoleniowy raz z 8 symulatorami misji, pełne wsparcie logistyczne samolotów, informatyczny system zarządzania eksploatacją samolotów F-35A, a także przeszkolenie pilotów i personelu technicznego w USA.

W jakiej wersji polskie Siły Powietrzne otrzymają samoloty F-35A?
F-35A w trakcie tankowania w powietrzu / fot. USA Air Force photo, R. Nial Bradshaw, wikipedia.org

F-35A w trakcie tankowania w powietrzu / fot. USA Air Force photo, R. Nial Bradshaw, wikipedia.org

Samoloty F-35A zostaną dostarczone w konfiguracji standardowej dla wszystkich użytkowników odbierających dostawy z serii produkcyjnych planowanych na lata 2024-2030. Będą wyposażone w najnowszy (dostępny w tym okresie) wariant oprogramowania w wersji Block 4. W przypadku modernizacji tych maszyn przez Stany Zjednoczone będą jej podlegać także polskie F-35A.

Kiedy polskie wojsko otrzyma samoloty F-35A?

Pierwsze samoloty F-35A trafią do Polski w 2024 r., a ostatnie z zamówionych sztuk do 2030 r. Co roku polskie Siły Powietrzne mają otrzymywać od 4 do 6 nowych samolotów.

Dane techniczne F35A

Lockheed Martin F-35 Lightning II / fot. MSgt John Nimmo Sr., CC-BY-SA 3.0

Producent Lockheed Martin
Typ myśliwiec wielozadaniowy
Załoga 1 pilot
Data oblotu 15 grudnia 2006 r.
Liczba wyprodukowanych egzemplarzy ponad 760 (maj 2022)
Napęd 1 × Pratt & Whitney F135, turbowentylatorowy
Rozpiętość 10,65 m
Długość 15,37 m
Wysokość 5,28 m
Powierzchnia nośna 42,7 m²
Masa własna 12 000 kg
Masa użyteczna 19 000 kg
Masa startowa 31 000 kg
Masa uzbrojenia 12 564 kg
Prędkość maksymalna 1,8 Ma (2250 km/h)
Pułap 15 000 m
Zasięg 2222 km (wersja A)
Program HARPIA

Program HARPIA to element planu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Jego celem jest zakup samolotów F-35A, jako nowych wielozadaniowych samolotów bojowych dla Sił Zbrojnych RP.

Źródło: mon.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Józef pisze:

    Zanim wejdą do służby, to ruskie opracują kilka nowszych generacji Suchoi i MIG-ów.

  2. Naród pisze:

    oni mogą takich samolotów wyprodukować przynajmniej 100 rocznie, a dla polski tylko 4-6 rocznie w czasie gdy polska jest krajem frontowym i nam są one potrzebne na wczoraj, a oni rozkładają to na sześć lat, przez ten okres może się wiele zdarzyć i Polski może już nie być, bo albo Rosja może nas zaatakować lub też stracimy suwerenność na rzecz UE i wtedy oni będą decydować jakie Polska powinna mieć uzbrojenie.

Zostaw własny komentarz