Elżbieta II to pierwszy brytyjski monarcha w historii, który obchodzi platynowy jubileusz


Jej Królewska Mość Królowa Elzbieta II to pierwszy monarcha w historii Wielkiej Brytanii, który obchodzi platynowy jubileusz panowania. Podczas 70 lat pozostawania na tronie Elżbiety II, swój urząd sprawowało 15 brytyjskich premierów, 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz 7 papieży.

Królowa Elżbieta II / fot. Joel Rouse, Ministry of Defence, OGL

Elżbieta II jest córką króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon. Wstąpiła na tron po śmierci ojca, który zmarł na atak serca 6 lutego 1952 r. Następnego dnia została oficjalnie ogłoszona królową Wielkiej Brytanii. Jej koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 r.

Od 9 września 2015 r. Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Poprzedni rekord należał do królowej Wiktorii i wynosił 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Jest również najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej był nim król Tajlandii Rama IX, który zmarł 13 października 2016 r. Elżbieta II swój urząd sprawuje już 70 lat i 116 dni. W czasie jej panowania Wielka Brytania miała 15 premierów, Stany Zjednoczone 14 prezydentów, a Kościół Katolicki 7 papieży.

W dniach 2-6 czerwca 2022 r. w Wielkiej Brytanii odbędą się huczne obchody jej 70-lecia panowania. Platynowy jubileusz rozpocznie się od wystawnej musztry paradnej, w której weźmie udział 1500 żołnierzy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz