Elżbieta II jest już na drugim miejscu wśród najdłużej panujących władców. Dłużej panował tylko Ludwik XIV


Elżbieta II jest królową Anglii od 70 lat i 126 dni. Pod względem panowania zrównała się dzisiaj z królem Tajlandii, Ramą IX. Dłużej na tronie pozostawał wyłącznie władca Francji, Ludwik XIV, który panował przez 72 lata i 110 dni. 

Elżbieta II

Elżbieta II / fot. Library and Archives Canada

Elżbieta II, by zostać przywódcą najdłużej sprawującym władzę nad niepodległym państwem w historii musi pozostać na tronie jeszcze przez nieco ponad dwa lata. Wówczas pobije obecny rekord należący do króla Francji, Ludwika XIV, który panował przez 72 lata i 110 dni (żaden inny władca nie ma udokumentowanego dłuższego panowania). Jednakże na tronie zasiadł zaledwie w wieku 4 lat i 8 miesięcy. Zmarł mając lat 77. Natomiast Elżbieta II wstąpiła na tron, gdy miała 26 lat. Obecnie królowa ma 96 lat. W czasie jej panowania Wielka Brytania miała 15 premierów, Stany Zjednoczone 14 prezydentów, a Kościół Katolicki 7 papieży.

Od 9 września 2015 r. Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Poprzedni rekord należał do królowej Wiktorii i wynosił 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Jest również najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej był nim król Tajlandii Rama IX, który zmarł 13 października 2016 r. Jednocześnie jest najdłużej panującą kobietą w dziejach świata.

Ciekawostką jest, że Elżbieta II spokrewniona jest z polskimi władcami. Królowa jest córką, Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka. Nota bene Kazimierz Jagiellończyk był spokrewniony z Bolesławem Chrobrym. Co oznacza, że w Elżbiecie II płynie promil piastowskiej krwi.

Ludwik XIV

Ludwik XIV

Ludwik XIV, zwany także Wielkim, był synem króla Francji Ludwika XIII. Jego ojciec zmarł, gdy miał niespełna 5 lat. Toteż przez pierwsze lata władzę w jego imieniu sprawowała matka Anna Austriaczka i pierwszy minister Jules Mazarin. Samodzielne rządy przejął po śmierci Mazarina w 1661 r.

Za czasów Ludwika XIV kwitła także kultura dworska, dzięki królewskiemu mecenatowi rozwijała się literatura i sztuka. Symbolem panowania Ludwika XIV była także jego monumentalna rezydencja w Wersalu. Wzrost dochodów skarbu królewskiego umożliwiały Ludwikowi XIV prowadzenie ekspansyjnej polityki zagranicznej, która doprowadziła do rozrostu francuskiego terytorium.

Z kolei w polityce wewnętrznej Ludwik XIV był wrogo nastawiony do hugenotów. Dlatego w 1685 r. odwołał tolerancyjny edykt nantejski i skonfiskował dobra hugenotów. W efekcie nawet 200 tys. z nich udało się na emigrację, co odbiło się negatywnie na kulturze i gospodarce Francji.

Ludwik XIV zmarł po ponad 72 latach panowania w 1715 r. W ostatnich latach jego rządów Francja doznała militarnych porażek w walce z potężnymi koalicjami, ale mimo wszystko dzięki Ludwikowi XIV stała się europejskim mocarstwem i ten status z chwilą śmierci wielkiego króla zachowała.

Rama IX

Bhumibol Adulyadej, 1950 r.

Bhumibol Adulyadej urodził się w 1927 r. w Cambridge w Stanach Zjednoczonych. Wychowywał się jednak w Szwajcarii. Po śmierci brata w 1946 r. objął tron Tajlandii jako Rama IX. Nie chciał jednak przerywać swoich studiów, więc na czas kształcenia wyznaczył regenta w osobie wuja Rangsita. Do kraju powrócił w 1950 r. sprawując rządy do 2016 r. Po jego śmierci królem został jego syn Maha Vajiralongkorn.

Lista najdłużej pełniących urząd przywódców państw
Przywódca Państwo Urząd Okres sprawowania
Ludwik XIV Francja król 72 lata i 110 dni
Elżbieta II Wielka Brytania królowa 70 lat i 126 dni
Rama IX Bhumibol Adulyadej Tajlandia król 70 lat i 126 dni
Jan II Lichtenstein książę 70 lat i 91 dni
K’inich Janaab’ Pakal Palenque król 68 lat i 33 dni
Franciszek Józef I Cesarstwo Austrii, Austro-Węgry cesarz, król 67 lat i 355 dni
Bazyli II Bułgarobójca Cesarstwo Bizantyńskie cesarz 65 lat 237 dni
Ferdynand III Burbon Królestwo Neapolu i Sycylii król 65 lat 90 dni
Wiktoria Hanowerska Wielka Brytania królowa 63 lata i 216 dni
Jakub I Zdobywca Królestwo Aragonii król 62 lata i 319 dni

Czytaj takżeNajdłużej panujący władcy i przywódcy państw. Rekordzista panował 72 lata

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz