„Enigma: liczba wszystkich liczb” K. Koziołek - premiera


Nakładem Wydawnictwa Manufaktura Tekstów ukazała się dziś książka Krzysztofa Koziołka pt.: „Enigma: liczba wszystkich liczb”. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Historia.org.pl - Polski Portal Historyczny. 

Materiały wydawcy

Jest 15 lipca 1928 roku, gdy polskie stacje nasłuchowe odbierają niemiecką depeszę zaszyfrowaną w nowy sposób – za pomocą maszyny nazywanej Enigmą. Od razu ruszają próby złamania tajemniczego szyfru, ale najlepsi kryptolodzy kruszą na nim zęby. Wkrótce potem wybitni warszawscy profesorowie matematyki uznają go za nierozwiązywalny, a Biuro Szyfrów polskiego wywiadu zwraca się nawet o pomoc do słynnego okultysty. Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, kierownictwo Biura Szyfrów postanawia zagrać va banque. Jako pierwsze na świecie do złamania szyfru – którego podobno nie da się złamać – angażuje nie lingwistów, dziennikarzy czy szachistów, jak do tej pory, lecz studentów matematyki. W tym celu 15 stycznia 1929 roku dwadzieścioro uczestników rozpoczyna kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. Operacja prowadzona jest w całkowitej konspiracji, a od kursantów odbiera się nawet ślubowanie dochowania tajemnicy – po to, aby o planach polskiego wywiadu nie dowiedziała się niemiecka Abwehra. Mimo tak daleko posuniętych środków ostrożności nie wszystko idzie zgodnie z planem...

Było piętnaście miesięcy mozolnej pracy. Były setki godzin katorżniczego researchu. Było nawet szybkie szkolenie z podstaw kryptologii. Wszystko po to, aby „wgryźć się” w temat na tyle skutecznie, by potem móc czytelnika przenieść w czasie i przestrzeni.

– To nie była praca lekka, łatwa i przyjemna, bo tworzenie kryminału retro, czyli historycznego, nigdy takie nie jest. Szczególnie wymagające jest za każdym razem zbieranie materiałów, czyli popularnie nazywany z angielskiego research – podkreśla autor „Enigmy”, Krzysztof Koziołek. Na koncie ma już wydanych 21 powieści, z czego kilka to kryminały retro, niektóre z nich były zresztą nagradzane, jak choćby „Nad Śnieżnymi Kotłami” (Nagroda Książka Górska Roku) czy „Wzgórze Piastów” (Zielonogórska Nagroda Literacka „Winiarka”).

Obrazując skalę przedsięwzięcia: niekiedy przed napisaniem jednego kryminału retro zapoznaję się z kilkoma tysiącami stron różnego rodzaju książek historycznych i publikacji. Mój „rekord” w tym zakresie to jak na razie sześć tysięcy stron. Jest tego tyle, że zajmuje to jakieś dziewięćdziesiąt procent czasu nad całą powieścią, czyste pisanie to już jest niczym deser, taka wisienka na torcie – dodaje Koziołek.

Tytuł: „Enigma: liczba wszystkich liczb”
Autor: Krzysztof Koziołek
Wydawnictwo: Manufaktura Słów
ISBN: 978-83-956315-9-7
Data premiery: 23 czerwca 2022 r.
Cena okładkowa: 45 zł

 

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz