Premiera: „Lublinianka. Klub niezłomny. 1921/1922-2021”


Nakładem Wydawnictwa Polihymia i Polskiego Towarzystwa Historycznego ukaże się najnowsza książka autorstwa Profesora Robert Litwińskiego pt.: „Lublinianka. Klub niezłomny. 1921/1922-2021”. Wydawcą książki jest portal Lubelska Kronika Sportu a jej przygotowanie sfinansowane zostało w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Premiera publikacji i spotkanie z autorem odbędzie się we środę 29 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej stadionu Arena Lublin. 

Ze wstępu:
Moim zamierzeniem było napisanie historii jednego klubu, tymczasem okazało się, że muszę zgłębić historię kilkunastu. Termin „klub”, w odniesieniu do historii Lublinianki, to określenie czysto umowne. Klubów w rzeczywistości było wiele, tak jak i kół sportowych, które składają się na dziedzictwo Wojskowych czy Zielonych. Choć Wojskowi byli zieloni jedynie umownie, bo przedwojenna Lublinianka miała barwy biało-zielone, a powojenna zielono- biało-czerwone. Tak pozostało do dzisiaj. Ale to nie były przecież pierwsze kolory lubelskich wojskowych. Wojskowy Klub Sportowy, a potem WKS Unia, zarówno przedwojenna, jak i powojenna, szczyciły się barwami niebiesko-czarnymi, nawiązującymi do kolorów wstęgi z Orderu Virtuti Militari. A dlaczego wspomniałem o kilkunastu klubach? Bo możemy powiedzieć, że obecna Lublinianka kultywuje tradycje swoich poprzedników, jest niejako ich spadkobierczynią w potocznym tego słowa znaczeniu.
O autorze: 
Prof. dr hab. Robert Litwiński – historyk w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się: biografistyka, dzieje organizacji bezpieczeństwa publicznego na ziemiach polskich w XX w., polityka wewnętrzna władz państwowych II Rzeczypospolitej, historia międzywojennego Lublina oraz sportu. Opublikował m.in.: Policja Państwowa w województwie lubelskim w latach 1919–1939 (Lublin 2001); Korpus policji w II Rzeczypospolitej. Służba i życie prywatne (Lublin 2007, wyd. II – 2010); K.J. Zamorski, Dzienniki (1930–1938), oprac. R. Litwiński, M. Sioma (Warszawa 2011); Cmentarze lubelskie (Lublin 2015 – współautor P. Dymmel); Kordian Józef Zamorski „granatowy” generał (Lublin 2018).
Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Ryszarda Wryka:
„Recenzowana praca Roberta Litwińskiego […] jest jego autorskim debiutem z obszaru dziejów polskiego sportu. Podkreślmy to już teraz, że debiutem niezwykle udanym, wnoszącym nową propozycję monograficznego ujęcia historii klubu, osadzonego zarówno w historii polskiego sportu, jak i dziejach miasta i regionu. Autor cały swój bagaż doświadczeń metodologicznych i źródłoznawczych z penetrowanego dotychczas obszaru dziejów społeczno-politycznych przeniósł na historię sportu, dzięki czemu otrzymaliśmy nowatorską monografię klubu sportowego, która może stanowić wzorzec dla kolejnych badaczy. Zwłaszcza zaś tych, których ambicją będzie nie napisanie pracy okolicznościowo-jubileuszowej czy kroniki stowarzyszenia/klubu, nafaszerowanej przesadnie wynikami sportowymi, rekordami, tabelami i różnymi zestawieniami statystycznymi i to jeszcze bez komentarzy, ale monografii spełniającej wszystkie wymogi i rygory rozprawy naukowej”.

Centrum Historii Sportu w Lublinie i Lubelska Kronika Sportu na przestrzeni ostatnich kilku lat przygotowało i uczestniczyło w przygotowaniu już sześciu publikacji poświęconych dziejom lubelskiego sportu! „Biała plama” którą do niedawna była sportowa historiografia naszego miasta została dzięki tym pracom w sposób znaczący uzupełniona i co ważniejsze, pojawiają się kolejni autorzy, którzy z dużym zaangażowaniem odtwarzają wspaniała historię miejscowego sportu. Nie udałoby się tego dokonać bez wytężonej i ofiarnej pracy autorów oraz przede wszystkim bez wsparcia i zaangażowania Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/761415648532323

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz