VIII Zlot Zimnowojenny 2022


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu we współpracy z Fundacją Historia Kołobrzegu po raz ósmy organizuje Zlot Zimnowojenny, którego celem jest ukazanie techniki i munduru Wojska Polskiego, a także innych armii w okresie zimnej wojny.

W tym roku, impreza obchodzona jest pod hasłem „Dzień Garnizonu Kołobrzeg”, w ramach czego pokazane zostanie, jak funkcjonował garnizon na przestrzeni lat, z podkreśleniem jednostek, które w nim funkcjonowały. Zapowiedziało się ok. 70 rekonstruktorów z całej Polski, a także ponad 30 wiarusów z 28 Pułku Zmechanizowanego, którzy służyli w Kołobrzegu na przestrzeni lat i zjadą się również z terenu całego kraju.

Organizatorzy w tym roku stawiają na pojazdy ciężarowe. Będą 3 KRaZ-y – symbolicznie – samochody produkowane w Krzemieńczuku w Ukrainie. Pojawia się także polskie STAR-y w różnym wydaniu. Obok tego będą GAZ-y, UAZ-y, ARO, a także SKOT. Swoje stanowisko będą mieli rekonstruktorzy różnych grup: GRH Kołobrzeg, GRH Wybrzeże, SRH Rega, GRH Gryf, BSMH „Perun”, GRH ANAWA, GRH North Regiment i inni. Swoje stanowisko będą również mieli członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców, którzy będą spod latarni morskiej nawiązywali łączność na najdalsze odległości z pozdrowieniami ze Zlotu Zimnowojennego. Ze stanowiskiem rekrutacyjnym zapowiedzieli się także Terytorialsi ze 142 Batalionu Lekkiej Piechoty w Trzebiatowie.

Impreza odbywać się będzie na nabrzeżu w porcie przy latarni morskiej. Zaplanowano wystawę posterową o gen. Ryszardzie Kuklińskim, który służył w kołobrzeskim garnizonie. Gawędę o nim wygłosi mec. Edward Stępień. Ponadto, zwiedzającym udostępniona zostanie wystawa posterowa o historii Garnizonu Kołobrzeg, a gawędę na ten temat wygłosi Robert Dziemba. Swoim patronatem imprezę objął również gen Waldemar Skrzypczak – dawny dowódca 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu i były dowódca tutejszego garnizonu.

Od godz. 15 na letniej scenie zlotowej odbywać będą się koncerty. Wystąpią: Torney, Babcia Dynamit, ROCKIN’BIRDS.

VIII Zlot Zimnowojenny odbędzie się w sobotę 16 lipca w godz. 11-19. Wstęp wolny. Impreza odbywa się pod patronatem starosty Tomasza Tamborskiego i prezydent Anny Mieczkowskiej oraz jest dofinansowania z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego i gminy miasto Kołobrzeg.

Gdzie i kiedy?

Miejsce: Kołobrzeg
Data i godzina: 16 lipca 2022 r.
Szczegóły:

Kalendarz i mapa wydarzeń historycznych

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu, w którym zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych imprez historycznych. Tam też znajduje się udostępniona mapa, na której zaznaczyliśmy lokalizacje wszystkich zebranych przez nas wydarzeń. Dzięki mapie łatwo znajdziesz ciekawe wydarzenie historyczne w Twojej okolicy.

Patronaty i promocja

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny. Znajdują się tam informacje o tym jak zgłosić nam historyczne imprezy, które chcielibyście by nasz portal objął swym patronatem medialnym. Niezależnie od patronatu możecie wysyłać nam informacje o imprezach, zdjęcia lub relacje z wydarzeń, które chętnie opublikujemy. O wydarzeniach możecie także powiadomić nas na dedykowanej temu grupie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz