Historia prezerwatywy. Od czego się zaczęło?


Historia prezerwatywy sięga naprawdę wielu lat wstecz, ponieważ z prototypów dzisiejszych prezerwatyw korzystały już plemiona starożytne. Od czego to wszystko się zaczęło?

Mogłoby się wydawać, że historia prezerwatywy, najpopularniejszego i najłatwiej dostępnego obecnie środka antykoncepcyjnego, nie sięga daleko wstecz. Po części jest to prawda, ponieważ cienki lateks, z jakiego prezerwatywy wykonuje się dziś, został wynaleziony dopiero w drugiej połowie XX wieku. Sama idea antykoncepcji i/lub ochrony przed chorobami poprzez osłonę na członka jest jednak o wiele starsza. Z prototypów dzisiejszych kondomów korzystały bowiem już plemiona starożytne.

Jak to się zaczęło?

Środków, które przypominały dzisiejsze najczęściej kupowane prezerwatywy, używano już w starożytnym Egipcie. Wykonywano je oczywiście z dostępnych wtedy materiałów, takich jak rybie pęcherze czy zwykła, cieniutka bawełna. Archeolodzy odkryli, że starożytne plemiona indiańskie jako osłonę na członka wykorzystywały z kolei cienką skórę węża. Najstarsze tego typu informacje pochodzą już z 1350 roku p.n.e. Z czasem ludzka kreatywność „udoskonalała” ten pomysł. Zaczęto stosować kozie, baranie czy świńskie jelita. Około XV wieku zyskały na popularności kondomy wytwarzane z lnu. Najpopularniejsza stała się jednak ślepa kiszka pochodząca od owcy i w tej formie stosowano kondomy już do momentu wynalezienia prezerwatyw bardziej przypominających te współczesne.

Proces wulkanizacji gumy - przełom

Do faktu, że dzisiaj na rynku dostępne są cieniutkie, lateksowe prezerwatywy, przyczynił się pośrednio niejaki Charles Goodyear. Dokonał on odkrycia procesu wulkanizacji kauczuku w roku 1839, jednak pierwsze prezerwatywy wyprodukowane w ten sposób pojawiły się na rynku dopiero w roku 1855. Warto zaznaczyć, że pierwsze kondomy wykonane w ten sposób miały grubość dzisiejszej.. dętki rowerowej. Zaletą nowego rodzaju prezerwatyw był fakt, że chroniły one skutecznie nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nowy sposób zabezpieczenia szybko zyskał dużą popularność. Wystarczy powiedzieć, że w latach 70 XIX wieku w Wielkiej Brytanii dostępne i chętnie kupowane były kondomy z wizerunkiem królowej Wiktorii i ówczesnego premiera Williama Ewarta Gladstone’a. W tej postaci przetrwały aż do lat 30 XX wieku, łącznie z I wojną światową, kiedy to zapotrzebowanie na prezerwatywy drastycznie wzrosło ze względu na szerzące się choroby weneryczne.

Prezerwatywy jakie znamy dziś - wynalezienie lateksu

Prezerwatywy wykonane z gumy spełniały swoją funkcję, jednak miały też szereg minusów. Koszt ich wytworzenia był ciągle spory, więc nie były dostępne cenowo dla przeciętnego człowieka, ponadto ich grubość odbierała sporo przyjemności ze stosunku. Przełomem okazało się wynalezienie lateksu i wyprodukowanie pierwszej prezerwatywy z lateksu przez polskiego chemika Juliusa Fromma. Nastąpiło to w roku 1916, i w tym samym roku kondomy zaczęto również sprzedawać w aptekach. Były one znacznie cieńsze i bardziej elastyczne od swoich gumowych poprzedniczek, a przy tym tak samo, o ile nie bardziej skuteczne. Nic dziwnego więc, że zostały szybko zaakceptowane przez klientów, a ich sprzedaż zwiększyła się błyskawicznie. Jakie jeszcze wydarzenia i fakty były ważne dla najnowszej historii tego środka antykoncepcji, co doprowadziło do szerokiego wyboru kondomów, jaki jest dostępny dzisiaj?

  • Popularność kondomów rosła aż do lat 60 XX wieku, kiedy na rynek została wprowadzona pigułka antykoncepcyjna.
  • Po chwilowym spadku popularności kondomów, wróciły one do łask w latach 80, ze względu na wybuch epidemii AIDS.
  • W roku 1991 wynaleziono mniej popularną, aczkolwiek również używaną prezerwatywę damską.

Artykuł powstał we współpracy z n69.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz