11 polskich uczelni w gronie 1000 najlepszych na świecie. Najlepsze na miejscach 401-500


Wśród 1000 najlepszych szkół wyższych na świecie znalazło 11 uczelni z Polski. Najwyżej w prestiżowym rankingu Szanghajskim znalazły się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w piątej setce zestawienia.

Lista Szanghajska / fot. shanghairanking.com

Najwyżej notowanymi polskimi uczelniami w rankingu szanghajskim są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które zajęły miejsce między 401-500.

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (miejsce między 601-700)
  • Politechnika Gdańska (miejsce miedzy 801-900),
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (miejsce miedzy 801-900),
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (miejsce miedzy 801-900),
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (miejsce miedzy 901-1000),
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsce między 901-1000),
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (miejsce między 901-1000),
  • Politechnika Warszawska (miejsce miedzy 901-1000),
  • Politechnika Wrocławska (miejsce miedzy 901-1000).

W porównaniu z ubiegłym rokiem na liście znalazł się także UMK z Torunia.

Lista Szanghajska

Lista Szanghajska to ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wskazywane już tylko w przybliżeniu co 50 lub 100 uczelni.

Ranking jest tworzony na podstawie kilku kryteriów. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Źródło: shanghairanking.com, gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz