„Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki” Sławomir Koper - premiera


Nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się najnowsza książka autorstwa Sławomira Kopra pt.: „Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki”. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Historia.org.pl - Polski portal historyczny.

Materiały partnera

O alkoholu w dziejach polskiej kultury można pisać bez końca. Wódka oraz inne trunki zawsze były obecne w życiu artystów i tak już chyba zostanie. To kwestia pewnej wrażliwości, sposobu życia. Zapewne nie bez powodu związki rodzinne artystów z reguły należały do wyjątkowo skomplikowanych, a życie pod jednym dachem z geniuszem nigdy nie było łatwe. Inna sprawa, że pikantne historie z życia prywatnego zawsze pobudzały ciekawość, stając się tematem licznych plotek w biurach i kawiarniach. Do niedawna nie było przecież tabloidów.

Nie lada problem dla badaczy stanowią dzieci występujące w charakterze biografów swoich rodziców. Co prawda posiadają one materiały, do których inni nie mają dostępu, jednak bardzo często dokonują ich cenzury. Rekordy na tym polu pobił Władysław Mickiewicz, który większość życia poświęcił na tropienie i niszczenie dokumentów przedstawiających ojca w złym świetle. W efekcie dzisiejsi badacze biografii wieszcza zamieniają się w detektywów, a rekonstrukcja życia Adama Mickiewicza przypomina pracę specjalistów od kryminalistyki.

Kira Gałczyńska nie niszczyła wprawdzie dokumentów, ale z premedytacją pomijała lub naginała fakty z życia Konstantego Ildefonsa. Jako córka miała do tego prawo, natomiast jako badaczka – nie. A przecież Gałczyński opisany bez żadnej cenzury może tylko zyskać, bo zostaje ukazany w pełni swojego człowieczeństwa. Dotyczy to również jego największych ekscesów alkoholowych. Równie barwnej postaci próżno by szukać w dziejach naszej literatury, z czego już jego współcześni zdawali sobie sprawę.

  • Poszedł „spać trzeźwo, a wstanie pijany”. Jan Kochanowski
  • Romantyczne upojenia filomatów
  • Król życia na wielu fortepianach. Artur Rubinstein
  • Alkoholowe (i nie tylko ) demony Stanisława Przybyszewskiego.
  • Wóda leje się strumieniem. Strumieniem zwanym Skamander.
  • Konstanty Ildefons Gałczyński. Dekadencja na wesoło.
  • Wielka improwizacja w barze dla woźniców. Stefan Jaracz i jego szewskie pasje.
  • W tłumie alkoholików za życia i na upiornym pogrzebie. Ireneusz Iredyński.
  • Samotność idola. Manierka Zbigniewa Cybulskiego.
  • Wódka, kobiety i…poezja. (W dowolnej kolejności). Stanisław Grochowiak.

Tytuł: „Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki”
Autor: Sławomir Koper
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 336
ISBN:978-83-8079-782-6
Data premiery: 26 sierpnia 2022 r.
Cena okładkowa: 49,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz