Olaf Haraldsson. Wiking, który został świętym


Olaf II Haraldsson to wiking, który jako władca utrwalił w Norwegii chrześcijaństwo. Zmuszony do ustąpienia tronu przez Kanuta Wielkiego, schronienie znalazł na Rusi. W trakcie próby ponownego zdobycia władzy zginął w bitwie pod Stiklestad. Po śmierci został kanonizowany.

Olaf Haraldsson (Święty)

Olaf II Haraldsson

Olaf Haraldsson (Święty) urodził się w 995 r. Był synem Haralda Grenske i Asty Gudbrandsdatter. Olaf był pogrobowcem, ojciec zmarł przed jego narodzinami. Grenske był krewnym Haralda Pięknowłosego, króla Norwegii w latach 872-930. Matka Olafa po śmierci męża związała się z Sigurdem Syrem. Miała z nim kilkoro dzieci. Jednym z przyrodnich braci Olafa był Harald Sigurdsson zwany Srogim.

Czytaj takżeHarald Sigurdsson zwany Srogim. Wiking, który po powrocie z Rusi zostałem królem Norwegii

Olaf już od najmłodszych lat brał udział w wyprawach wikingów. Na pierwszą z nich wybrał się już jako jedenastolatek. W latach 1009-1011 brał udział w wikińskich wyprawach do Anglii. Jednak, gdy w Anglii przewagę uzyskał jego przeciwnik, król Danii Swen Widłobrody, udał się do Hiszpanii i Francji. W 1013 r. przyjął chrzest. Swen zmarł w 1014 r. Po nim Anglię w 1016 r. podbił jego syn, Kanut Wielki.

Powrót do Norwegii i akcja chrystianizacyjna Olafa

Święty Olaf z Norwegii / fot. CC BY-SA 4.0

Do Norwegii w 1015 r. Olaf powrócił już jako chrześcijanin. Rozpoczął podbój i jednoczenie norweskich ziem, które były zajęte przez Danię i Szwecję. W 1016 r. koronował się na króla Norwegii. Rozpoczął szeroką akcję chrystianizacji Norwegii widząc w tym możliwość umocnienia i ujednolicenia swojej władzy. Co prawda przechodzenie Norwegów na chrześcijaństwo rozpoczęło się już wcześniej, ale Olaf II uczynił z niego religię państwową i powiązał ją z władzą królewską. Podobnymi motywami kierował się polski książę Mieszko, gdy w 996 r. dokonał chrztu Polski.

Za chrystianizację Norwegii w dużej mierze odpowiadali misjonarze sprowadzeni z Anglii przy współpracy biskupów misyjnych Grimkella, Rodulfa i Bernwarda.

Król Olaf II wraz z wojami na wikińskich okrętach

Przyjmowanie chrześcijaństwa nie przebiegało w bezproblemowy sposób. W wielu miejscach Norwegii opierano mu się jako obcemu dla lokalnej religii i kultury.

W 1019 r. Olaf ożenił się z Astrydą Olofsdotter, córką króla Szwecji Olofa Skötkonunga. Małżeństwo miało zbliżyć skonfliktowane Norwegię i Szwecję.

Walka z Kanutem Wielkim i ucieczka na Ruś do Jarosława Mądrego

Kanut Wielki

W 1028 r. Kanut Wielki już jako król Anglii i Dani postanowił podbić także Norwegię. Wyprawił się do niej na 50 okrętach. Dzięki swojej potędze militarnej, ale także prestiżowi i znacznym bogactwom, przeciągnął na swoją stronę wielu norweskich możnych, którzy zdradzili Olafa. Osamotniony Olaf ratunku szukał na Rusi u Jarosława Mądrego, którego żoną była Ingegerda, przyrodnia siostra Astrydy. Nota bene według jednej z teorii matką obu sióstr była Świętosława, córka Mieszka I.

Czytaj takżeJarosław Mądry. Książę Rusi Kijowskiej, który bratał się z wikingami

Gdy Olaf Haraldsson był w drodze do Nowogrodu na Rusi, Kanut przejął władzę w Norwegii, skupiając w swoich rękach jednoczesne rządy w Anglii, Dani i Norwegii. Namiestnikiem podczas nieobecności Kanuta w Norwegii został Hakon Eiriksson.

Powrót do Norwegii i bitwa pod Stiklestad

Śmierć Olafa pod Stiklestad

W 1030 r. umarł Eiriksson. Wówczas Olaf powrócił do Norwegii, by zawalczyć o odebraną przez Kanuta koronę. Do decydującej bitwy doszło 29 lipca pod Stiklestad. Jego armia przegrała z przeważającymi siłami pogańskiego chłopstwa. Wojowie Olafa do bitwy szykowali się z okrzykiem „Naprzód! Wojownicy Chrystusa”, druga strona miała odpowiedzieć chóralnym śpiewem „Naprzód! Chłopi!”. Olaf w trakcie bitwy otrzymał trzy rany: w kolano, w szyję oraz w brzuch. Ostatnia z nich była śmiertelna. Ciało króla zostało wyniesione i potajemnie pochowane na piaszczystych brzegach rzeki Nidelva na południe od miasta Trondheim. W bitwie brał udział także Harald Srogi, który został w niej ranny i musiał uciekać z Norwegii. Śladem brata zbiegł na Ruś, gdzie następnie walczył u boku Jarosława Mądrego, a następnie przebywał na służbie cesarzy bizantyjskich. Do Norwegii powrócił w 1045 r., gdzie wkrótce objął rządy.

Olaf szybko został patronem Norwegii. Biskup Grimketel dokonał kanonizacji Olafa zaledwie rok po jego śmierci. Kult Olafa zjednoczył kraj i wzmocnił chrystianizację Norwegii. Tym samym wiking został świętym Kościoła Katolickiego i jest uważany za jego męczennika.

Bibliografia:

  1. L. Bazylow, P. Wieczorkiewicz, Historia Rosji, Wrocław 2009.
  2. M. Hertmanowicz-Brzoza, K. Stepan, Słownik władców świata, Kraków 2005.
  3. A. Forte, R. Oram, F. Pedersen, Państwa wikingów, Warszawa 2022.
  4. T. Jurek, E. Kizik, Historia Polski do 1572, Warszawa 2019.
  5. B. Rybakow, Pierwsze wieki historii Rusi, Warszawa 1983.
  6. S. Szczur, Historia Polski średniowiecze, Kraków 2002.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz