Pleiades Neo. Francuskie satelity obserwacyjne


Pleiades Neo (określany również jako VHR-2020 ) to konstelacja satelitów obserwacyjnych Ziemi dostarczających obrazy o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, opracowana przez Airbus Defence and Space. 

Satelita Pleiades Neo / fot. Airbus

Satelita Pleiades Neo / fot. Airbus

Satelity obserwacyjne w ramach programu Pleiades Neo Earth zostały zaprojektowana przez Airbus Defence and Space w celu zastąpienia francuskich satelitów Pleiades wystrzelonych w 2011 i 2012 r. Wspólnie będą stanowić konstelację, co najmniej czterech satelitów.

Opracowano je w celu dostarczania obrazów do celów cywilnych i wojskowych. Podczas gdy seria Pleiades zapewnia obrazy o rozdzielczości przestrzennej 50 centymetrów na jeden piksel, w przypadku nowych satelitów została ona obniżona do 30 centymetrów, aby zaoferować usługę równoważną z usługami konkurencyjnych satelitów WorldView. Umożliwia to dostrzeżenie na zdjęciach sylwetek pojedynczych ludzi.

Każdy satelita waży 920 kg i jest wyposażona w system optyczny Naomi opracowany przez Airbus. Obrazy wytwarzane przez każdego satelitę będą przesyłane albo w paśmie X bezpośrednio do stacji naziemnej, albo przez pokładowy laserowy system telekomunikacyjny dostarczany przez Tesat Spacecom do satelitów przekaźnikowych EDRS krążących na orbicie geostacjonarnej. Satelity krążą po orbicie synchronicznej ze słońcem na wysokości 620 km. Każdy satelita może sfotografować pół miliona km² dziennie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz