Początki aparatów - czyli historia powstania aparatów


Potrzeba utrwalania chwili na obrazie jest dla człowieka jednym z najdawniejszych dążeń. Malowidła wielkich twórców pozwalały za sprawą talentu, czasu i odpowiednich materiałów oddać przybliżony obraz, zniekształcony jednak przez sposób patrzenia artysty. Było to na tyle niewystarczające, że dążono do zmechanizowania formy utrwalania wizerunku. Droga od obrazu w jaskini do współczesnej fotografii oznaczała przetarcie całkowicie nowych ścieżek i dokonanie wielu znaczących odkryć i zapewne nie powiedziano w tym temacie ostatniego słowa.

Chwila utrwalana w kadrze

Photo album with photos of travel and vintage old camera on a background of old maps

Fotografia oznacza rysowanie światłem. Ma to związek z techniką, która jest wykorzystywana do tworzenia zdjęć. Obraz jest naświetlany na kliszy bądź matrycy, dzięki czemu możemy utrwalić chwilę. Wraz z postępem nauki i kolejnymi wynalazkami takimi jak odkrycie aromatu i chlorku srebra, przesłony oraz fotochemicznych reakcji niektórych pierwiastków oceniających pod wpływem światła możliwe było stworzenie pierwszej fotografii. Stworzenie pierwszego zdjęcia za pomocą techniki chemicznej miało swój debiut w 1826 lub 1827 roku za sprawą Josepha Nicéphore’a Niépce’a. Trwały obraz powstał na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim. Wymagało to co najmniej ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień. W 1839 roku panowie Louis Jacques Daguerrei i Niépce opracowali proces zwany dagerotypią, wykorzystując w tym celu srebro i miedzianą płytkę. Współcześnie podobna metoda wykorzystywana jest aparatach natychmiastowych.

Obraz w cyfrowym świecie

Postęp technologii oznaczał także rewolucje w fotografii, która doprowadziła do digitalizacji zdjęć. Możliwości, jakie oferowała fotografia analogowa z wykorzystywaniem kliszy oraz chemicznego wywoływania obrazu zostały zastąpione tworzeniem wizerunków w przestrzeni cyfrowej z wykorzystaniem światłoczułych matryc. To właśnie na matrycy CCD powstała w 1972 roku pierwsza profesjonalna fotografia cyfrowa. Dzisiaj ta technika wykorzystywana jest powszechnie nie tylko w aparatach fotograficznych, ale także w urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Rozwój fotografii pozwolił na stworzenie nowoczesnych i niezwykle precyzyjnych urządzeń, takich jak tutaj: Aparat Sony A7 IV z obiektywem FE 24-105 mm, który jest chętnie wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. Dzięki swojej intuicyjnej obsłudze oraz dużej mobilności jest doskonałym wyborem. Wyjątkową precyzją oraz możliwości, jakie daje aparat Sony A7 IV są dziełem wielu wieków rozwoju techniki fotograficznej.

Fotografia to dziedzina, która jest sukcesywnie rozwijana. To forma sztuki, której celem jest zaskakiwać i zapewne zaskoczy nas nie raz jeszcze, chociażby precyzją odwzorowania świata.

Artykuł powstał we współpracy z fotojoker.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz