Garnizon Armii USA w Poznaniu oficjalnie otwarty. To pierwszy stały garnizon amerykański w Polsce


Na terenie Camp Kościuszko w Poznaniu odbyła się uroczystości przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.). Będzie to pierwszy, stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce.

US Army Garrison Poland

Garnizon USA w Polsce / fot. MON

„Od dziś rozpoczyna swoją działalność amerykański garnizon. To są dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO. Nasza współpraca z USA układa się wzorowo, modelowo. Naszym celem jest budowanie interoperacyjności z wojskami amerykańskimi” - powiedział na uroczystości otwarcia Garnizonu Sił Zbrojnych USA w Polsce minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA, funkcjonujące na terytorium RP od 2020 r., otrzymało nazwę „Camp Kościuszko” w lipcu 2022. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich.

Camp Kosciuszko

Uroczystość otwarcia Garnizonu USA w Polsce / fot. MON

Nazwę Camp Kosciuszko, a właściwie The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp, nosił obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Funkcjonował w latach 1917-1919 na pograniczu amerykańsko-kanadyjskim w miasteczku Niagara-on-the-Lake.

Czytaj także:

Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz